Топновини бізнесу та технологій серпня 2024 | Бізнес-школа Laba (Лаба)
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

Зміст

Повернення масових скорочень у Tech, крах світових фондових ринків та €2 млн інвестицій для українських стартапів

Топновини бізнесу і технологій серпня.

43525-66d05859323f8825606779.gif

У серпні 2024 загострилися події, підґрунтя яких закладалося протягом року. Отже, в цьому аналітичному дайджесті говоримо про:

— нову хвилю масових скорочень у світовій технологічній індустрії 

кризу на фондових ринках (і як це зачепило Україну)

— шикарну новину для нашої економіки та бізнесу: 59 українських стартапів отримали інвестиції від Seeds of Bravery

Погнали!

Масові скорочення в глобальному IT продовжуються: які челенджі наймання для України

У березні 2023 ми робили аналіз причин масових звільнень у tech-індустрії. За даними layoffs.fyi, минулого року 1193 технологічні компанії та стартапи скоротили понад 264 тис. співробітників. Тенденція глобальних звільнень пішла від IT-гігантів X, Amazon, Alphabet, Meta. Далі вона розповсюдилася по всій індустрії.

Протягом 2024 року ця тенденція знову набирала обертів, і вже у серпні медіа вибухнули новинами: Intel анонсував скорочення 15 тис. своїх працівників (15% штату компанії). 

Глобальні тренди, що зрушили лавину скорочень у 2023, наразі лише посилюють свій вплив. Йдеться і про бажання технологічних лідерів інтегрувати ШІ не лише в процеси, але й у візію компаній, і про тиск інвесторів на корпорації через роздуті штати, і про високі відсоткові ставки в США, і про війну в Україні, яку почала росія.

Ситуація поки не дістала таких масштабів, як у 2023. Як повідомляє layoffs.fyi, станом на кінець серпня 2024 звільнення відбулися в 412 tech-компаніях, без роботи залишилися понад 134 тис. співробітників.

Спад на ринку праці у світовому Tech контрастує зі зростанням галузі в цілому. У 2023 капіталізація глобального IT-ринку сягнула $1,4 трлн, у 2024 цей показник збільшився до $1,5 трлн. 

Водночас рівень безробіття в Тech у США досяг критичної позначки у 2024 — 3,7%, трохи меншої, ніж у 2020 (тоді показник дорівнював 4,6%). Однак глобальні експерти й економісти не панікують щодо поточної ситуації на IT-ринку праці.

Спеціально для Laba ситуацію коментує Вікторія Наливайко, CEO & Co-Founder у BazaIT, Board Member & HR Tech Group Leader в Techosystem

«Немає паніки, бо всі розуміють, що це — один з етапів, і все циклічно. З розвитком ШІ галузь переживає період трансформацій. Сплине час, ринок адаптується, і ми знову побачимо шалене наймання. Звільнення зачепили тих робітників, кого замінив ШІ, і тих, хто не пристосувався до змін. Однак варто пам’ятати, що компанії завжди відкриті до нових талантів. Організації охоче найматимуть тих, хто готовий масштабувати бізнес на x10, навіть якщо немає відкритої вакансії».

Про нагальну потребу трансформації бізнесу свідчать коментарі гендиректорів технологічних гігантів: 

  • Google скоротив понад 1 тис. співробітників (у 2023 компанія звільнила 12 тис. працівників) департаменту апаратного забезпечення, відділу, що займається розробкою Google Assistant, а також підрозділ Devices and Services PA. CEO Google Сундар Пічаї попередив, що це не останні скорочення.

«У нас амбітні цілі, і ми маємо намір інвестувати в більш пріоритетні напрями. Щоб це зробити, довелося приймати важкі рішення», прокоментував Пічаї.

  • У 2024 Amazon звільнив сотні співробітників фізичних магазинів, а також сейлзів та маркетологів. Під скорочення потрапили працівники підрозділів Twitch, Audible, Buy with Prime, Prime Video та MGM Studios. Це сигналізує нам про те, що компанія хоче змінити пріоритети у розвитку бізнесу. Amazon зменшує увагу до розважального контенту і фокусується тепер на сервісі хмарних обчислень AWS, інтегруючи в продукт ШІ. Про це у своєму щорічному листі до акціонерів заявив CEO Amazon. Він вважає, що компанія має чудовий потенціал стати важливим гравцем ШІ-революції. 
  • Влітку 2024 Meta звільнила неоприлюднену кількість співробітників підрозділу Reality Labs, що займається розробкою ПЗ доповненої та віртуальної реальності. Також, за даними інсайдерів, компанія скоротила технічних менеджерів в Instagram — керівників середньої ланки, які відповідають за дотримання командами графіка роботи (ця тенденція в індустрії відома як звільнення «зайвих керівників»). Марк Цукерберг прокоментував скорочення загалом, зазначивши, що компанія бажає інвестувати в довгострокові ШІ-проєкти, тому доводиться контролювати витрати. 

Вікторія:

«Окрім масштабних змін в IT-галузі, спричинених стрімким розвитком ШІ, є й інші причини, з яких світові компанії продовжують скорочення. Зокрема: 

— оптимізація ресурсів для майбутнього масштабування
— статус вичікування — “дивимось, що буде”, “поки не інвестуємо”
— втрата інвестиційної спроможності ринку — стартапам важко знайти фінансування для розвитку».

Звільнені працівники компаній, звісно, не у захваті від такої тенденції. Користувачі reddit у бурхливій дискусії, що налічує 426 коментарів, висловлюють свої думки:

Деякі користувачі впевнені, що IT-індустрія — «вже не та», і відверто радять не шукати роботу в Tech.

Про те, що IT-компанії втрачають довіру пошукачів на ринку праці, пише у своїй великій оглядовій статті BBC. За словами героя матеріалу, Майкла, раніше Big Tech працювало так: ти приєднуєшся до dream-team, яка береться лише за найскладніші проєкти, і думаєш, що опинився серед найкращих. Тобі пропонують крутий work-life баланс. Сидиш у розкішному офісі, з купою бенефітів, власним шеф-кухарем, кімнатою для сну та медитації. Ти — в IT-компанії, і це в сотні разів підвищує цінність твого особистого бренду.

Однак ідилія зазнала краху у 2022 році — почалися масові скорочення. Відчуття «кайфу» від роботи в Tech через перебування в надсучасних офісах та участь у крутих проєктах — згасло на очах. Тепер працівники мали обирати між безплатним обідом та безплатним проїздом. Як вважає Скотт Доброскі, кар’єрний експерт в Indeed, через скорочення в період з 2022 по 2024 IT-компанії зіпсували свою репутацію серед пошукачів.

Водночас Доброскі вважає, що глобальний Tech поверне собі довіру, коли економічна ситуація стабілізується. Наразі ж попит в IT зберігається для тих талантів, які бажають приєднатися до команд із розробки ШІ в Big Tech. 

На думку Вікторії Наливайко, ШІ не спричинить втрату довіри до компаній серед потенційних співробітників.

«Спеціалісти зробили ШІ своїм персональним помічником та оптимізували власну роботу. Тому ШІ не замінить тих, хто вміє з ним працювати. Наразі технологія не може функціонувати геть автономно, результати її роботи ще потрібно допилювати, менеджерити, хтось має писати промпт. Також запити на навички з використання спеціалізованих ШІ-тулів вже стали нормою в описах вакансій».

На українському IT-ринку праці ми також можемо спостерігати хвилю скорочень. Згідно з дослідженням Dou, в 50 найбільших IT-компаніях (EPAM, SoftServe, Luxoft, GlobalLogic, Evoplay та ін.) у 2023 було скорочено 10 656 працівників. За перше півріччя 2024 ці організації звільнили 2,4 тис. фахівців, але водночас і найняли 5,5 тис. Наразі тенденція до скорочень уповільнилася.

Порівнюючи західний та український IT-ринки праці та аналізуючи причини звільнень в Україні — робимо висновок, що на нашу індустрію впливають інші челенджі, ніж у США. Найбільшими викликами для tech-компаній в Україні є війна, яку почала росія, мобілізація, релокація, стрес та вигорання працівників, блекаути. 

Водночас технологічна індустрія продовжує відігравати одну з провідних ролей в економіці країни. За словами СЕО Львівського IT Кластера, Степана Веселовського, в коментарі Dou — IT-послуги все ще складають 41,5% від загального обсягу експорту послуг.  

All-in-one сервіс з рекрутингу BazaIT, спільно з Мінцифрою, USF, PeopleForce, Awesomic, дослідили технологічний ринок праці в Україні та спрогнозували тенденції на 2024 рік. В опитуванні взяла участь 161 компанія. Дослідження показало, що у 2023 більшість компаній наймала, але небагато (37,9% респондентів). 64,1% — не скорочували штат, 32% — скорочували за деякими напрямами, 3,9% — звільняли працівників за всіма напрямами.

У планах компаній на 2024 рік — наймання (90,7%), лише 1,8% його не планують. До команд хочуть залучати нових розробників, маркетологів, сейлзів, тестувальників та дизайнерів. 92,5% організацій найматимуть в Україні.

Вікторія:

«З огляду на такі позитивні результати нашого дослідження, я не очікувала продовження тенденції масових скорочень у 2024. Однак є челендж, на якому варто наголосити: йдеться про нестачу кадрів. Витік талантів — не просто гучні слова, а реальна щоденна проблема більшості бізнесів. 

Для продуктових компаній викликом останніх років є пошук маркетологів (особливо B2B) і сейлзів, які можуть продавати глобально та мають хорошу англійську. А загалом бізнесам бракує продукт-майнсетних, бізнес-орієнтованих талантів. 

Що стосується C-level та керівників — біда в тому, що немає менеджерів, які вміють працювати з командами, вести їх, мотивувати, розвивати. Тому інвестиції в розвиток менеджменту набуватимуть популярності. 

У poduct я спостерігала скорочення dev та QA-команди. І це логічно. Ми теж так в BazaIT зробили, перейшли в статус бізнес-growth і скоротили команду розробників — зараз вони просто на підтримці. Ми все інвестуємо в продажі та маркетинг, як і багато інших продуктових компаній. 

Підсумовуючи: певні компанії в IT сфокусувались не на рекрутингу, а на розвитку команди. Щоб не наймати — потрібно розвивати вже наявну команду. Тому для деяких бізнесів пошук талантів не є проблемою та потребою».

Глобальний обвал фондового ринку: економісти попереджають про світову рецесію у 2025

У липні 2024 аналітики JP Morgan Research опублікували макроекономічні та ринкові прогнози на другу половину року. Ось основні моменти:

  • Глобальна інфляція зросла до рекордного максимуму за 20 років, хоча центральні банки намагаються пом’якшити її наслідки. Міжнародний валютний фонд очікує, що показник світової інфляції становитиме близько 5,8% у 2024 році. 
  • Глобальне економічне зростання сповільнилося до 2,4% і залишається на цьому рівні. Воно вже менше залежить від США, адже ринки Західної Європи та ринки, що розвиваються (далі — EM, emerging markets), — відновлюються і міцнішають завдяки сформованому внутрішньому попиту.
  • Аналітики припустили, що японські акції продемонструють гарні показники через стабілізацію на валютних ринках, а акції EM у 2024 торгуватимуться краще, ніж у 2023.

З огляду на ці тенденції, катастрофи не передбачалося. Експерти JP Morgan прогнозували стабільний рівень глобального економічного розвитку та його незначне зниження в США та Японії — на 0,5% у другому кварталі 2024. 

Однак п’ятниця 2 серпня змусила всіх переглянути свої прогнози. По-перше, новий невтішний звіт про стан ринку праці в США показав, що компанії в липні найняли на третину менше працівників, ніж очікувалося (114 тис. проти прогнозованих 175 тис.).

По-друге, зріс рівень безробіття в Штатах. 

І по-третє, центральний банк Японії підвищив відсоткові ставки, що викликало зростання японської національної валюти єни до долара США. Інвестори, які позичали гроші в єнах і купували акції та облігації в доларах, змушені були більше витрачати на позики та багато втратили на курсі валют. Це означало, що невдовзі на фондовий ринок чекає великий шторм.

Так, у п’ятницю 2 серпня, найважливіший фондовий індекс Японії Nikkei 225 (сюди входять Japan Tobacco та Fujifilm Holdings Corp.) зазнав найбільшого падіння за майже 40 років — з часів так званого Чорного понеділка 1987-го.

Паніка поширилася ринками Штатів та Європи. Індекс VIX, що вимірює волатильність фондового ринку (його ще називають «індексом страху» на Волл-стріт), підскочив до 50 — найвищого рівня з часів пандемії COVID-19 у квітні 2020 року. 

Економісти BMO Economics Дуглас Портер і Роберт Кавчич коментують, що значні стрибки цього індексу зазвичай передвіщають глобальні фінансові кризи. Його позначка перевищувала 38 балів під час економічних рецесій: першої війни в Перській затоці, пізніше — у 2008 році, а також у часи пандемії коронавірусу у 2020. 

Після падіння Nikkei 225 американський технологічний індекс NASDAQ втратив майже 9%, а S&P 500, що містить 500 найбільших компаній на фондових біржах США, — впав на 4%. Європейські ринки також штормило.

Головний стратег аналітичної компанії Yardeni Research, Ерік Валлерстайн, аналізує причини глобального обвалу фондових ринків у матеріалі Fortune:

#1. Волл-стріт має завищені оцінки щодо прибутків компаній індексу S&P 500 через лихоманку навколо ШІ

Темпи зростання доходів компаній індексу S&P 500 досягли 11,5% на рік. Але в середньому один такий бізнес отримує прогнозований прибуток на акцію лише на 2%. І це є найменшим показником з кінця 2022 року. 

Тому очікування Волл-стріт щодо S&P 500 аналітик називає завищеними. Фондовий ринок сфокусувався на нереалістичних прогнозах щодо акцій на тлі хайпу навколо ШІ, а не на їхньому здоровому зростанні. Настав час розплати — вважає Валлерстайн.

У матеріалі Fortune йдеться про те, що саме ШІ є причиною появи та збільшення чергової бульбашки ризикованих активів, пов’язаних передусім з технологічними компаніями. Вже зараз tech-індустрію штормить: Amazon не виконав обіцяного інвесторам зростання прибутків у другому кварталі 2024, а Intel у цей же період отримала збитки в розмірі $1,6 млрд, скоротила свої дивіденди та анонсувала звільнення 15 тис. співробітників.

#2. Проблеми із зайнятістю в США привели в дію «Правило Сам»

Підвищення рівня безробіття в США викликало ключову умову, що передвіщає рецесії. Вона має назву «правило Сам» (Sahm rule). Це «правило», розроблене у 2019 році колишньою економісткою Федеральної резервної системи США Клаудією Сам, вказує на початок економічної кризи, коли тримісячний середній показник безробіття перевищує це ж значення попереднього року на 0,5%.

Пішли розмови про те, що стабільність економіки США — під загрозою, а голова ФРС Джером Павелл зробив помилку, не знизивши відсоткові ставки у липні.

#3. Загроза війни на Близькому Сході

Занепокоєння інвесторів щодо розширення конфлікту на Близькому Сході також має стосунок до краху ринків. Всі очікують, що Іран розпочне війну проти Ізраїлю.

#4. Інвестори не очікували підвищення відсоткових ставок в Японії

Інвестори звикли, що відсоткові ставки в Японії протягом багатьох років перебували на нульовому рівні, в той час як західні країни постійно підвищували їх, щоби протидіяти інфляції. 

Така тенденція спонукала іноземних інвесторів вдатися до так званого «керрі-трейд», або укладання двох угод з однаковою кількістю грошей та з різними датами валютування. Інвестори позичали гроші в одній валюті з низькими ставками, а потім вкладали в інші активи за кордоном.

Однак ситуація ускладнилася, коли банк Японії підвищив ставки. Це змусило трейдерів або збільшити маржу, або швидко закрити свої позиції, щоб отримати прибуток. Тому ринок США відчув значний тиск, спричинений такими продажами. 

Валлерстайн додає, що агресивні продажі акцій, спричинені нестабільністю на ринку, лише погіршували ситуацію. Однак експерт спрогнозував швидке завершення кризи, адже економіка США зрештою не стагнує. Так і сталося. У вівторок 6 серпня ринок акцій в США стабілізувався. ФРС на своєму засіданні в середу повідомила, що планує знизити відсоткові ставки вже у вересні.

Українська економіка не зазнала кризи через події на світових фондових ринках. На думку інвестиційного банкіра Сергія Фурси — поки триває війна, інтеграція України у світову економіку є обмеженою, і кризу ми відчули б тільки через падіння цін на метал і руду. 

Водночас навіть така корекція суттєво вдарила по вартості нафти, що потенційно може вразити російський бюджет. На додачу до цього наприкінці серпня стався ще один збій — цього разу на ринку криптовалют. Після арешту у Франції гендира Telegram Павла Дурова монета Toncoin — улюблениця російських олігархів — впала на 20%. 

Загалом через нестабільність фондових та крипторинків прогнози світових експертів є, на жаль, невтішними. Так, провідний американський економіст Гаррі Дент попередив, що вже у 2025 році відбудеться ще більший крах фондового ринку, ніж у 2008. Про це він сказав у розмові з Fox News Digital. Експерт зазначає: бульбашка, яка готова от-от луснути, формувалася протягом 14 останніх років.

«Ми побачимо, як S&P впаде на 86%, Nasdaq — на 92%, а акції Nvidia — на 98%»,виголосив сумне передбачення Дент.

59 українських стартапів отримали до €50 тис. від Seeds of Bravery

Seeds of Bravery — це грантова програма від Європейської інноваційної ради, яка підтримує розвиток української стартап-екосистеми. У травні 2023 року Мінцифри анонсувало виділення €20 млн на розвиток інновацій в Україні. 

«Розвиток інновацій — один із наших пріоритетів, — прокоментував грантову ініціативу міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. — Це шлях до розвитку цифрової економіки, зростання ВВП та зміцнення нашої армії. За програмою Seeds of Bravery планується допомогти близько 200 українським стартапам».

Конкурс відкритий для компаній, зареєстрованих в Україні, тих, які були переміщені (або зареєстровані) до однієї з держав-членів Європейського Союзу та його заморських країн і територій, або асоційованих країн Horizon Europe після 24 лютого 2022 року. 

7 серпня 2024 консорціум Seeds of Bravery оголосив про надання грантів переможцям першого потоку — 59 українським стартапам — на загальну суму €2 млн в межах чотирьох програм:

  • «Інноваційне підприємництво»
    21 стартап отримав гранти до €25 тис. 

    Серед проєктів: Verba (створює ШІ-титри для відео), JobAtlas (допомагає молодим людям знайти професію на все життя), OptySun (очищення води на основі ультрафіолетового випромінювання).
  • «Інкубатори глибоких технологій»
    10 проєктів отримали до €25 тис.

    Серед переможців: LightMirror (світловідбивні панелі для медичних установ, які зменшують потребу в штучному освітленні та опаленні), FluxHR (рекрутинговий інструмент на основі ШІ для відеоінтерв'ю), Skinner AI (хмарне рішення для навчання ШІ-моделей у валідації дронів, робототехніки та безпілотних автомобілів).
  • «Відбудова України»
    До €25 тис. отримають 7 команд.

    Зокрема: Nasnaga (маркетплейс персональних тренерів зі здоров'я), Zberydim (конструктор каркаса дерев'яного будинку, який можна зібрати самостійно за 7 днів).
  • «Масштабування та акселерація у сфері глибоких технологій»
    До €50 тис. отримає 21 стартап.

    Серед проєктів: Beholder (SaaS-платформа для пошуку та видобутку корисних копалин за допомогою ШІ), S.Lab  (екологічне паковання в промислових умовах), Djooky (онлайн-платформа для управління децентралізованими інвестиціями в креативні індустрії).

Нагадуємо, що попереду — другий потік фінансування програми DeepTech Scale-Up & Acceleration від Seeds of Bravery. Переможці отримають гранти до €50 тис. Дедлайн — 25 вересня, подавайтеся тут.

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!