8 способів розвинути силу волі | Бізнес-школа LABA (ЛАБА)
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

Зміст

8 способів розвинути силу волі

Як прокачатись до 100 lvl.

cover-1-619b71cd96e04925178554.webp

Люди уявляють силу волі як навичку. Або рису характеру, яка або є, або немає. Деякі намагаються її розвинути, інші переконані, що це марно.

І ті, і інші помиляються. Кожен по-своєму. Пояснюємо, чому.

Що таке сила волі?

Це не навичка, не вроджена звичка і не унікальний талант. Згідно з дослідженнями нейроендокринолога Роберта Сапольскі, сила волі і пов'язаний із нею самоконтроль — це природна функція організму. Вона виробилася у процесі еволюції як елемент виживання.

Перші люди жили не одинаками — вони гуртувалися у племена. Колективно полювали, збирали ягоди, захищалися. У таких умовах доводилося вчитися співіснувати, а значить — звикати до обмежень. Наприклад, не брати їжі більше, ніж дозволено, інакше плем'я не зможе прогодувати всіх.

Звикаючи до таких умов, людський мозок із часом навчився контролювати інстинкти і бажання.

І все б нічого, але світ за останні століття сильно змінився. З'явилися нові спокуси. Алкоголь, шопінг, комп'ютерні ігри, інтернет, телевізор, солодощі. Справлятися з усім цим виявилося складно. Але навіть у таких умовах виховати силу волі реально.

Сила трьох

Психолог Келлі Макґоніґал у книзі «Сила волі. Шлях до влади над собою» зазначає, що сила волі складається із трьох ключових функцій. Умовно вона назвала їх так: «Я буду», «Я не буду» і «Я хочу».

«Я буду» — здатність робити те, що потрібно, навіть якщо лінь.

«Я не буду» — функція, яка не дає слідувати всім імпульсам і рішенням без розбору.

«Я хочу» — елемент сили волі, що відображає наші істинні прагнення.

Усі три елементи контролюються префронтальною корою головного мозку. Вони працюють разом, керуючи нашою поведінкою.

Уявіть: ви йдете по магазину і раптом бачите цікаву річ на прилавку. Вона настільки вам подобається, що в голові крутиться тільки одне: «Хочу!».

У цей же момент  за діло береться префронтальная кора мозку. Функція «Я не буду» пояснить, чому не варто купувати цей предмет. А функція «Я хочу» ще й послужливо нагадає, що ваша ключова мета зараз — накопичити побільше грошей для відпустки.

Якщо і ціна виявиться надмірно високою, це додатково остудить ваш запал, полегшуючи роботу префронтальної кори. Тоді ви з більшою ймовірністю проявите силу волі і відмовитеся від спонтанної покупки.

Але ж ми знаємо, що така система працює не завжди. Люди не вміють ефективно контролювати свої «Я хочу», «Я буду» і «Я не буду». Вони ухвалюють рішення імпульсивно, ігноруючи сигнали мозку.

Ще одна причина — надлишок інформації. Інформація перевантажує наш мозок, і тоді єдиним способом прийняти рішення стає імпульс.

Що робити?

Якщо сигнали вашого мозку вас не досягають — треба вчитися прислухатися до нього. Тобто розвивати префронтальну кору, щоб її вплив став сильнішим. Тоді і здатність опиратися спокусам зміцніє.

Конкретних методик типу «приймайте контрастний душ, пийте риб'ячий жир — і буде щастя» не існує. Усі інструменти з розвитку сили волі досить загальні і вимагають терпіння.

Рекомендуємо прочитати:

img-neiroplastukr-6183f9468f034825147477.jpg

Нейропластичність мозку: як розвинути найголовніший орган

Читати

#1. Правильна мотивація

Сідаючи на дієту, багато хто переконаний, що їхня головна мета — скинути пару кілограмів. Але хіба це спочатку спонукає вас худнути? І справа зовсім не в бажанні влізти в старі джинси?

Люди так зациклюються на процесі, що забувають, заради чого вони взагалі почали щось робити. Неправильна установка веде до втрати мотивації. А без мотивації легше ігнорувати розумні поради, які видасть ваша префронтальная кора.

#2. Постійний самоаналіз

Самоконтроль і сила волі зникають, коли ви ухвалюєте рішення на автопілоті. Коли не знаєте, як, коли і чому робите той чи інший вибір. Мова про щоденні прості рішення — саме вони доходять до автоматизму.

Наочний посібник — історія Мішель, студентки автора книги Келлі Макґоніґал. Вона страждала від потреби постійно перевіряти свою пошту. Щоб позбутися шкідливої ​​звички, Мішель поставила мету: відкривати скриньку не частіше одного разу на годину. Не вийшло. Вона усвідомлювала, що порушила власну установку тільки після того, як вже прочитала пару листів. Іншими словами, Мішель не помічала того, як ухвалювала рішення відкрити пошту.

Щоб виправити проблему, Мішель стала спостерігати за собою, намагаючись запам'ятати момент, коли приходить бажання заглянути в пошту. Завдяки цьому вона змогла контролювати його. Але повністю звичка не зникла. Тоді Мішель продовжила спостерігати за собою і виявила, що тягнеться до скриньки щоразу, коли відчуває занепокоєння. Обстеживши листи на пошті, вона відчувала себе краще. Тобто потреба «жити» в пошті для Мішель виявилася способом зняти напругу.

Подумайте, наскільки добре ви себе знаєте. Проаналізуйте свої вчинки. Розберіть, що ви робите усвідомлено, а що — ні. Про що ви думаєте в такі моменти? Які ситуації найчастіше збивають вас зі шляху?

Чим глибше ви будете аналізувати свою поведінку, тим краще будете контролювати свої імпульси — і зможете ефективно тренувати силу волі.

#3. Правильний режим сну і мінімум стресу

Недосипання і стрес негативно впливають на ваш самоконтроль. Коли ви відчуваєте втому або невдоволення — сильніше хочеться потурати своїм примхам.

Рекомендуємо прочитати:

img-howto-61a0a10f40a7e755257810.jpg

Як легко засинати і прокидатися за допомогою науки

Читати

Це легко перевірити. Поспостерігайте за своїм самоконтролем, коли ви відчуваєте стрес. Як ви себе ведете? Чи можете зосередитися на важливому? Чи легко зриваєтеся? А потім порівняйте результат зі своєю ж поведінкою, але в більш розслаблені періоди. У якому з двох станів вам легше працювати над собою?

#4. Цикл Pomodoro

Це хороший спосіб виховати силу волі, побороти прокрастинацію і нарешті зробити те, що так довго відкладали на потім. Цикл складається із трьох етапів:

1. Прибирайте в бік усе, що вас відволікає, — телефон, книги.

2. Ставите таймер на 25 хвилин і починаєте працювати, зосередившись на своїх завданнях.

3. Коли 25 хвилин пройшло, є 5 хвилин на відпочинок. Але без соцмереж, ігор, інтернету — ризикуєте «залипнути». Краще випити чаю або погратися з котом. Потім знову 25 хвилин роботи. Повторіть цикл мінімум 4 рази.

Такий підхід дозволяє ефективно «підключити» мозок до роботи. Мозок 25 хвилин фокусується і 5 хвилин розслабляється — обидва режими важливі для високої продуктивності.

#5. Фізична активність

Спорт сприятливо  впливає на весь організм, включаючи головний мозок. Тренування — хороший антидепресант, також вони зміцнюють базову варіабельність серцевого ритму, яка впливає на роботу префронтальної кори.

Регулярні заняття сприяють виробленню сірої речовини і білої речовини. Завдяки цьому префронтальная кора збільшується і розвивається.

#6. Мікроконтроль

Тренувати силу волі в цілому можна, навчившись контролювати себе в чомусь малому. Наприклад, постійно тримати пряму поставу або вести облік витрат. Такі маленькі виклики повільно, але впевнено привчають вас стежити за звичками.

Звикнувши контролювати себе в малому, ви зможете взятися за щось більше. І при цьому у вас не буде страху невдачі — його нівелює успішний попередній досвід, нехай і малий.

#7. Медитація

Практики медитації розслаблюють і розвантажують мозок, думати й аналізувати стає простіше. Вони також активізують роботу префронтальної кори, допомагаючи їй краще контролювати ваші дії протягом дня.

Достатньо медитувати п'ять хвилин на день.

Що потрібно: сісти, закрити очі і зосередитися на своєму диханні. Слухайте його звук, говорите «вдих» і «видих» кожен раз, коли вдихаєте і видихаєте. Це допоможе позбутися від зайвих думок. Не відволікайтеся, навіть якщо у вас щось свербить. Так ви вчитеся не йти на автопілоті за кожним імпульсом.

Рекомендуємо прочитати:

img-6357dc3e2d7e6763567477.png

4 додатки, які допоможуть покращити себе

Читати

#8. Дихальні вправи

Якщо відчуваєте, що ось-ось зірветеся, — спробуйте сповільнити дихання до 4-6 вдихів за хвилину.

Сповільнюючи дихання, ви активуєте префронтальну кору і збільшуєте варіабельність серцевого ритму. Вже через кілька хвилин до вас прийде спокій, ви опануєте себе і зможете впоратися зі спокусами. Це хороший спосіб виховувати силу волі для тих, хто завжди діє імпульсивно.

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!
Курс з теми:
«Корпоративна культура»
HR і рекрутинг
Веде Ольга Тарасевич
23 травня 25 червня
Ольга Тарасевич