Навіщо купувати NFT-токени та як на цьому заробити.
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

Зміст

Що таке NFT простими словами

Навіщо купувати NFT-токени та як на цьому заробити.

cover-nftua-61f11af8ad2a6351214527.jpg

Викладаєте фотографії в Instagram та вважаєте, що все ще зберігаєте на них ексклюзивне авторське право? Приготуйтеся до розчарування — це не так. І справа навіть не в інтернет-піратах, а в політиці використання цієї соцмережі — так-так, того самого документа, який під час реєстрації мало хто дочитує до кінця, просто натискаючи «прийняти».

А дарма: адже у момент публікації право розпоряджатися вашим контентом переходить компанії Facebook Inc. А вона як правовласник у будь-який момент може їх видалити, продати або передати в користування третім особам, навіть не повідомляючи вас про це.

Таким чином, маючи сотні нематеріальних об'єктів в інтернеті, фактично ви не володієте нічим. Саме цю проблему вирішують NFT-токени, закріплюючи за людиною право власності на цифрові активи.

За даними Entrepreneur, лише за рік ринок NFT виріс на 18 000%. Згідно зі статистикою Dune Analytics, в середньому за місяць користувачі по всьому світу проводять операції з незамінними токенами на суму від $150 млн.

З'ясовуємо, що ж таке NFT, і чому всі божеволіють від цих токенів.

Що таке NFT

NFT — одна з новітніх технологій, що прийшли до нас зі світу блокчейну. Розбираємось у термінах по порядку:

  • Блокчейн (буквальний переклад — «ланцюжок транзакцій») — це база даних, в якій зафіксовані всі записи про угоди купівлі-продажу валюти, біткоїнів або токенів між користувачами. Щоразу, коли ви купуєте щось, пов'язане з біткоїнами, ця інформація фіксується в базі. На відміну від звичних сховищ даних, відомості з блокчейна видалити або відкоригувати не можна — лише внести нові. Завдяки цьому, на практиці при належному наборі знань та умінь можна відстежити весь ланцюжок переходів конкретного активу з рук в руки.
  • Токен — будь-який цифровий актив — зображення, пісня, текст, оцифрована копія предмета з офлайн-світу. Токен не є криптовалютою або грошима в будь-якому звичному розумінні слова — це певний унікальний товар.
  • NFT (незамінні токени, Non-fungible token) — особливий вид токенів/активів, запис у блокчейні, за допомогою якого можна оцифрувати товар або предмет: картинку, пісню або навіть мем. Фактично, це цифровий сертифікат, який підтверджує унікальне та ексклюзивне право володіння будь-яким діджітал-активом.

Відмінність біткоїну і токена можна визначити так: якщо всі біткоїни приблизно однакові і мають рівну цінність, то фішка NFT саме в тому, що кожен з них унікальний і не може бути замінений аналогом — тому що має конкретну власну цінність.

Наприклад, якщо ви позичите в друга $10 і віддасте йому ту ж суму іншою купюрою — це взаємозамінний ресурс. А якщо візьмете у приятеля пограти м'яч із автографом його улюбленого футболіста, але повернете просто схожий м'яч із чиїмось підписом, то цінність цих активів буде різною — і друг навряд чи буде задоволеним.

Фінансист Донна Редел називає розвиток NFT у блокчейні новим середовищем та переломним моментом для творчості, порівнюючи ситуацію з епохою переходу від плівкових фотоапаратів до цифрових. Незалежно від того, чим завершиться цей процес, він стане окремою віхою в історії мистецтв, зазначає професор.

Один із плюсів токенізації в NFT — той факт, що цифрові об'єкти не можна вкрасти, підробити чи видалити. Наприклад, у випадку з іграми людина купує можливість користування зброєю, але розробники або правовласники будь-якої миті можуть вилучити її без пояснень та компенсації. Приклад: гра Counter-Strike та зброя компанії Valve Software.

Крім того, NFT можна використовувати як спосіб підтвердження особи, достовірності документів чи предметів. Вже існує конкретний протокол Bridge, за допомогою якого у користувача з'являється безпечний доступ не тільки до розваг, але також до сервісу для ідентифікації, отримання персональних даних і документів.

Гучні приклади продажу NFT

Перші експерименти з невзаємозамінними токенами стартували в 2010-х, але справжній успіх прийшов тільки після перформансу з картиною Бенксі в березні 2021 року. Епатажний художник перетворив свою роботу Morons (White) у NFT і продав на аукціоні за $380 тис. Перед стартом торгів реальна картина була знищена, а в покупця залишився лише її цифровий токен — фактично єдиний у світі.

Ще одним гучним випадком став продаж гіфки Nyan Cat. Автор спеціально для токена попрацювала над початковим мемом, додала деталізації та стилізувала його під піксельний арт. У підсумку файл продали за понад $500 тис. Таким чином автор картинки Кріс Торрес відзначила 10-річний ювілей мема. Фактично за умовами договору вона не передала інтелектуальне право власності, тому одержувач не може заборонити подальше поширення Nyan Cat в мережі. Просто тепер право власності на конкретний мем закріплено за покупцем — без вигоди та із зобов'язанням використання з некомерційною метою.

Засновник Twitter Джек Дорсі створив і продав NFT свого першого твіту (і першого у всій соцмережі в принципі). За цифрову копію повідомлення «Просто налаштовую свій Twitter», яке він опублікував 21 березня 2006 року, покупець — гендиректор малайзійського стартапу Bridge Oracle Сіна Еставі — віддав $2,9 млн. Отримані гроші Дорсі відправив до фонду боротьби з коронавірусом в Африці.

В Україні також є свої приклади NFT. Навесні 2021 року мережа «Сільпо» запустила у продаж цифрові токени продуктів із магазину — картинки з гречаним багетом, яйцями, бурратою та просекко. Стартова ціна на них була такою самою, як і в реальних товарів у магазині. Підсумки торгів не розголошувалися, але вони тривали тиждень.

Міністр юстиції Денис Малюська підтримав тренд на блокчейн та благодійність, виставивши на продаж свій токен — карантинний колаж із власних фотографій the sea is temporarily unavailable — за $2,5 тис. Отримані гроші міністр планує перерахувати до спецфонду на відновлення українських в'язниць.

Запитання — відповідь: 7 фактів про NFT

Що дає право на володіння токеном?

Залежно від умов контракту і конкретної платформи, де проводилися торги, права покупців токена можуть відрізнятися.

Власник NFT після покупки автоматично не отримує всіх прав на продукт, на основі якого створено токен, а умови майданчиків можуть додатково звужувати його можливості розпоряджатися об'єктом.

Так, гурт Kings of Leon продав свій новий альбом у вигляді NFT на платформі YellowHeart. Відповідно до її правил та договору, покупець може користуватися обкладинкою альбому та піснями у ньому виключно з особистими некомерційними цілями. Фактично, за законом, він єдиний, хто має право слухати ці треки і лише за власним бажанням вмикати їх третім особам.

Що може бути подане у вигляді NFT?

  • Будь-який цифровий контент: картинки, пісні, меми і навіть твіти
  • Зброя, одяг та інші предмети у комп'ютерних іграх
  • Домен сайту
  • Матеріальні речі. Наприклад, компанія Nike запустила сервіс CryptoKicks, за допомогою якого можна буде перевіряти справжність та право власності на взуття.

Навіщо купувати NFT?

Купуючи той же мем з котиком-печивом, за допомогою блокчейна людина назавжди залишає слід у цифровому просторі як унікальний правовласник цього токена. Дані про угоду, продавця, покупця та вартість об'єкта зберігаються в блокчейні завжди.

Окрім моменту ексклюзивності, є ще й можливість перепродати токен із вигодою для себе — тут, як і у світі традиційного мистецтва, час працює лише у плюс.

Як формується вартість?

Початкову вартість токена створює безпосередньо автор. Покупцеві NFT дістається вже з комісійною націнкою платформи, де проводилися торги. А далі ціна, як у традиційному мистецтві, залежить від попиту, стійкості бренду чи автора NFT та безлічі інших факторів.

Де придбати NFT?

Існують спеціальні платформи та аукціони для продажу токенів, наприклад:

Open Sea, Rarible, Zora, Mintbase, Mirror, Audius, EulerBeat, SuperRare, Async Art, Known Origin, Nifty Gateway

Як створити токен?

NFT-об'єкт відрізняється від реального тим, що перший був оцифрований у блокчейні.

NFT створюється з урахуванням вже наявного віртуального об'єкта — пісні, картинки, скана. У код контракту на придбання токена вставляється посилання на наявний файл. А потім за допомогою спеціальних сервісів встановлюється NFT.

Більшість токенів працює на стандартах ERC-1155, ERC-20, ERC-1155 та ERC-721 блокчейна Ethereum.

Рекомендуємо прочитати:

img-unicorn1-6101184d7d7ce151690920-61b761e7b66d6788144425.webp

Банкрутство й афера: 5 ризиків для компаній-єдинорогів

Читати

ERC-721 спочатку створювався саме для невзаємозамінних токенів і включає унікальні мітки-ідентифікатори — з їхньою допомогою можна відстежити всі угоди за участю токена, які будь-коли були здійснені, кожного власника і пов'язані об'єкти. Сьогодні це найпопулярніший формат для NFT.

Створити свій токен легко. Для цього потрібно мати сам об'єкт угоди (наприклад, зображення), онлайн-гаманець з підходящою криптовалютою (той самий Ethereum) — він потрібен для зберігання токена. Потім картинку можна завантажити на будь-який сервіс-посередник (є навіть такі, де це робиться без комісії, наприклад, Mintable) і отримати цифровий жетон.

Унікальність NFT забезпечується за рахунок файлу, до якого прив'язаний токен, і безпосередньо гаманця.

Де зберігаються токени?

Готовий NFT — точніше, сертифікат на нього — зберігається у вашому особистому криптовалютному гаманці, має свій ідентифікатор та цифровий підпис.

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!
Курс з теми:
«Корпоративна культура»
HR і рекрутинг
Веде Ольга Тарасевич
23 травня 25 червня
Ольга Тарасевич