Нова робота: як допомогти співробітникові пройти адаптацію | LABA (ЛАБА)
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

Зміст

Нова робота: як допомогти співробітникові пройти адаптацію

Нова робота: як допомогти співробітникові пройти адаптацію.

cover-newman-61a0e7a2f315e946837664.jpg

Нове місце роботи дає шанси і кидає виклики. Людині цікаво і складно, вона порівнює роботу з попередньою, боїться не відповідати очікуванням керівництва.

Новачок, начальник і HR-менеджер повинні докласти максимум зусиль, аби період адаптації пройшов успішно.

Перші кілька місяців співробітник вливається у колектив, освоює основні обов'язки і показує перші результати.

Керівник і менеджер із персоналу оцінюють, чи підходить людина компанії, чи здатна вона працювати в команді, чи поділяє корпоративні цінності.

Розповідаємо про підготовку до приходу новачка і правила адаптації. Запитуємо Михайла Притулу, экс-HR-директора Preply, як ввести співробітника на посаду і завоювати його лояльність.

Як людині впоратися з навантаженням на новій роботі, а керівнику – підтримати підлеглого, пояснює психолог Дмитро Яким.

Підготовка до появи нового співробітника

Ще до приходу людини покажіть, що компанія її чекає. Робоче місце має бути готове, а вся корисна інформація – під рукою:

 • Створіть інструкцію для роботи. Опишіть історію організації та її цінності. Коротко напишіть про структуру компанії, робочі програми, кадрові та організаційні деталі. Залиште контакти колег, які зможуть відповісти на додаткові запитання.
 • Надайте співробітнику необхідні ресурси. Заздалегідь обладнайте робоче місце, встановіть програмне забезпечення.
 • Залиште запас часу. Призначте вихід новачка в день, який не навантажений зустрічами. Час виходу на роботу в перший день не має збігатися з початком робочого дня. Якщо виникли проблеми, у вас буде можливість їх виправити.

 "Те, що ми називаємо адаптацією, складається із 3 етапів: onboarding, induction, adaptation. Onboarding – процес введення співробітника в компанію. Дослівно – "посадка", як на літаку. На цьому етапі людині надається первинна інформація.

Чимало систем управління персоналом дозволяють підготуватися до виходу на роботу. Можна внести свої дані до системи, ознайомитися з книгою новачка (employee handbook), налаштувати пошту, месенджер та інші інструменти для роботи".

Михайло Притула

Правила першого робочого тижня

У перші 3 місяці керівник, HR і сам співробітник повинні докласти багато зусиль. Новачок переживає, очікування від місця роботи можуть не збігатися з реальністю. Чим більш незахищеною почувається людина, тим складніше працювати.

Щоб допомогти влитися у компанію, начальник має підтримувати співробітника. Перший тиждень найважливіший для адаптації.

 • Представте працівника команді особисто. Розішліть листи, щоб ті, хто пропустив появу нової людини, могли дізнатися про неї. Згадайте попередній досвід і обов'язки новачка. Познайомте співробітника з клієнтами, якщо потрібно. Зробіть перший день легкою версією звичайного робочого дня.
 • Розкажіть про продукти і замовників, покажіть організаційну структуру компанії, поясніть, хто з колег за що відповідає.
 • Позначте зону відповідальності працівника і ваші очікування. Роз'ясніть, як ставляться завдання в організації і відстежується їхнє виконання. Дайте кілька завдань на поточний тиждень.
 • Ознайомте новачка з правилами в команді, робочим графіком, корпоративними традиціями, тимбілдингом, розкладами відпусток, обідів.
 •  Скажіть, у яких сферах готові надати підтримку. Якщо бачите, що людина не ділиться складнощами, попросіть рекрутера допомогти.

Як допомогти людині влитися у колектив

"Адаптація займає близько 3 місяців у співробітника з досвідом 3-7 років і 2-3 місцями роботи за цей період. У студентів – до 6 місяців, у тих, хто має стаж більше 7 років – до місяця. Якщо людина не міняла роботу більше 5 років, навіть при десятирічному стажі адаптація може затягнутися на 4-5 місяців",

– зазначає Михайло Притула.

Наступний етап – Induction – введення на посаду. Співробітникові проводять екскурсію по офісу, допомагають зробити корпоративний підпис для пошти. Пояснюють, як працювати з інструментами організації, наприклад, Jira та Confluence.

Його знайомлять із колективом, показують робоче місце, видають комп'ютер, розповідають основні правила. Завдання цього етапу – проявити турботу компанії, зняти напругу першого дня, допомогти влитися у робоче середовище.

Третій етап – Adaptation – період триває в середньому 3 місяці. У цей час людина звикає до нового місця роботи.

До етапу Adaptation входять:

 • Фізична адаптація – співробітник освоюється з положенням офісу, ергономікою столу і стільця, типом освітлення.
 • Соціальна адаптація – звикання до колег, їхніх цінностей та інтересів.
 • Культурна адаптація – працівник приймає корпоративні правила. Це схоже на відчуття людини в іншій країні.
 • Психологічна адаптація – співробітник пристосовується до всього нового, знижується рівень загального стресу від зміни роботи.
 • Професійна адаптація – навіть якщо ти профі, в кожній компанії процеси відрізняються. Доводиться щось згадувати або чогось навчатися.

Мета цього етапу – допомогти співробітникові звикнути до роботи якомога швидше, щоб він став максимально ефективним. Цьому сприяють чіткі завдання, наставник, регулярне обговорення прогресу, зворотний зв'язок про роботу, неформальні зустрічі з колективом.

Керівнику потрібно говорити з підлеглим щотижня у форматі "один на один". Важливо разом оцінювати результати і ставити завдання на наступний період. Далі частоту можна буде зменшити до 1 разу на місяць.

Організуйте особисті зустрічі новачка з кожним співробітником, щоб люди розповіли про себе. Можна представити себе всьому колективу.

Наприклад, скласти презентацію із 7 слайдів:

 • Біографія – коротка історії про місце народження та навчання, факти про сім'ю.
 • Професійне життя – попередні посади і місця роботи.
 • Експертиза – у чому людина розбирається краще за інших.
 • Особисте життя – захоплення, відпочинок.
 • Робочі принципи – як будує свою роботу.
 • Особистість – які якості характеру притаманні.
 • Як бачить свою місію в новій організації.

Як зробити співробітника прихильником компанії

"Щоб завоювати прихильність працівника з перших днів, важливо застосовувати теорію соціального обміну. ​​Співробітники повертають роботодавцю те ставлення, яке демонструє організація.

Таким чином, турбота компанії про людину на перших етапах адаптації – запорука її майбутньої лояльності. Потрібно познайомити новачка з корпоративними цінностями. Якщо HR працює правильно, то співробітникові вони вже близькі і зрозумілі – це один із критеріїв відбору.

Коли керівник ігнорує підлеглого або, навпаки – стежить за кожною дією, він відлякує людину. Важливо дотримуватися балансу. Співробітник повинен бачити, що він потрібен начальству.

Щоб не втратити довіру, дотримуйтесь слів, які звучали на інтерв'ю. На співбесіді відразу говоріть правду, якщо є нюанси роботи в організації",

– радить Михайло Притула.

Як зрозуміти, що людина не підходить компанії

Буває, відбір проведено якісно, ​​але новий співробітник довго не адаптується. Михайло Притула називає 3 критерії, які підкажуть, чи варто звільняти працівника:

 • Людина може не справлятися із завданнями. Керівник приділяє належну увагу, проводить особисті зустрічі щотижня і дає зворотний зв'язок. Якщо через 3 місяці не з'явився очікуваний мінімальний результат – швидше за все, далі буде так само.
 • Не відповідає цінностям. На співбесіді кандидат зміг майстерно обдурити і показати принципи, які сам не поділяє і в роботі не демонструє. Йому буде важко в колективі і краще відразу звернути увагу на це.
 • Співробітникові не цікава робота. Як правило, в такому випадку людина більш кваліфікована, ніж того вимагає її позиція. Потрібно змінювати роль і завдання або попрощатися.

Перевіряйте, як проходить адаптація. Регулярно запитуйте нового працівника, чи справляється він, чи його все влаштовує. Подумайте, що можна змінити і як полегшити звикання до робочого місця для наступних співробітників.

У кінці періоду адаптації дайте людині відгук про її роботу. Опирайтеся на власну думку, інформацію від колег і клієнтів.

Як подолати складнощі новачку і керівникам, розповідає психолог Дмитро Яким

Як співробітнику звикнути до нової роботи:

1. Шукайте спільну мову з колегами. Іноді не виходить ладнати з усіма, але навіть у гіршому випадку кілька людей знайдеться.

2. Будьте чесними і визнайте помилки хоча б самому собі. Розуміння слабких сторін дає опору, на відміну від спроб їх приховати.

3. Визначте, чи подобається вам робота. Якщо щоразу чекаєте завершення робочого дня, виконуєте завдання, щоб скоріше закінчити, не отримуєте задоволення – робота вас не приваблює. Якщо раніше було інакше, то йдеться про професійне вигорання.

4. Збіг цінностей швидше виняток, аніж правило. Нормально, коли вони відрізняються. Співробітник сам вирішує, підлаштовуватися або ж чинити опір. Але якщо принципи різняться кардинально, це приносить дискомфорт.

5. Спілкуйтеся із керівництвом. Запитайте себе, наскільки ясно ви висловлюєте думки. Чи здатні вислухати співрозмовника і прийняти той факт, що він думає інакше.

6. Якщо є агресія на вашу адресу, грубе і неодноразове порушення трудових домовленостей, то ідея змінити роботу не така вже й погана.

Рекомендуємо прочитати:

img-exit-61a0e06d8eaf8451963051.jpg

Exit-інтерв'ю: дізнайтеся, чому насправді йдуть співробітники

Читати

Як керівник може допомогти підлеглому

Одні люди швидко адаптуються, іншим потрібен час, щоб звикнути до нових умов. Оптимальний варіант – чітко і детально надати інформацію про обов'язки і познайомити з колегами. Важливо підтримувати діалог з новим співробітником і бути уважним до нього.

 • Ставтеся до темпу новачка з повагою. Якщо він не відразу все вловлює, не варто сильно квапити. На самому початку невдачі нормальні. У людини мало досвіду, вона хвилюється і може робити щось не так. Перша ознака, що співробітник не справляється – йому не дається робота навіть з вашою допомогою і після виправлення помилок.
 • Шукайте причини конфліктів. Коли не можете знайти спільну мову з новим працівником, зверніть увагу, в які моменти втрачається контакт. Що в поведінці і реакції співробітника вас бентежить і заважає спілкуванню. Окремі нюанси варто обговорити якомога раніше, щоб вони не псували стосунки надалі.
 • Забезпечте стабільність. Це стосується базових робочих умов – місця роботи, грошових виплат, графіка й обов'язків підлеглого. Щоб вам довіряли, потрібно бути надійним керівником. Надайте всі зручності, вчасно виплачуйте зарплату і не знижуйте її. Будьте послідовні у своїх інструкціях і вимогах. Не давайте обіцянок, які не здатні виконати.
 • Регулюйте навантаження. Варто прислухатися до співробітника. Навіть якщо він не говорить відкрито, ви можете помітити втому, зниження мотивації до роботи, постійні помилки. Можливо, людина працює на межі можливостей і близька до вигорання. Такі речі вкрай небажані, вони погіршують стан одного працівника і негативно впливають на інших.

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!
Курс з теми:
«HR-менеджер»
HR і рекрутинг
Веде Ірина Гращенкова
22 липня 9 вересня
Ірина Гращенкова