І джун, і синьйор у бізнес-аналізі знають, як перетворювати дані на інсайти. Але отримують різні зарплати: бізнес-аналітик із досвідом 1–2 роки заробляє від $600 до $1500. А фахівець із досвідом понад 5 років — в чотири рази більше (за даними Djinni).
Тож за які компетенції компанії готові платити більше? Ми запитали про це Віктора Рижова — засновника аналітичної компанії Bintels і лектора Laba, який веде курси з Power BI базового та просунутого рівня. У колонці наш лектор розповів про 7 ключових відмінностей між junior та senior бізнес-аналітиками.
Текст буде корисним для джунів, налаштованих на fake it till you make it, — і цікавим для синьйорів, які хочуть перевірити свій рівень.
#1. Джуну потрібен супровід, а синьйор — це про автономність
Джун зазвичай потребує докладного технічного завдання для розробки в Power BI. Синьйор має досвід і може з замовником просто проговорити блок робіт або напрям руху, а далі вже йти до мети самостійно.
Синьйор розуміє проблеми й потреби бізнесу та вміє ефективно їх розв’язувати. Тобто синьйор окрім чисто технічних скілів у Power BI обов’язково має розбиратись в основних процесах бізнесу та його KPI.
#2. Джун має універсальну викрутку, синьйор — цілу валізу інструментів
Джун володіє обмеженим інструментарієм і намагається його використовувати всюди. В результаті часто виходить так, що шурупи забиваються молотком. А синьйор більш варіативний та розуміє, коли який інструмент краще використовувати. Синьйор, наприклад, на основі досвіду краще розуміє, куди підходить обчислюваний стовпець, а куди — міра. Знає, в яких випадках для візуалізації cashflow слід використати кругову діаграму, а де більше пасуватиме каскадна. Використовує FILTER для фільтрації не всюди, а лише там, де це справді потрібно. В інших випадках обходиться без нього — і цим суттєво спрощує обчислення.
#3. Джун вміє працювати з даними, синьйор — з великими даними
Джуни часто не замислюються над оптимізацією розміру моделі та швидкодією, і благо, що Power BI — дуже потужна програма, яка багато чого прощає (принаймні на не дуже великих даних). Однак джун може захопитися використанням обчислюваних стовпців, і тоді модель стане дуже повільною. Або некоректно підбере рівень дискретності даних — і тоді розмір файлу вийде з-під контролю. Натомість синьйор знає принципи оптимізації продуктивності, вміє працювати з великими обсягами інформації, розуміє та втілює в життя бест-кейс сценарії.
#4. Джун заглядається на візуалізації, синьйор — закопується в дані
Для джуна Power BI може виглядати як щось легке, швидке, яскраве та веселе. Частково так і є. Але синьйор за гарними графіками та кольоровими діаграмами бачить доволі складні неоднозначні завдання та купу нюансів в облікових системах, які постійно треба враховувати. Він розуміє, що половина його часу може йти не на візуалізацію даних, а на копирсання в них: очищення, обробку та перевірку. Наприклад, щоб аналіз був змістовним, треба спершу нормалізувати дані, підготувавши для цього належним чином модель.
#5. Джун складає формули, синьйор — ще й пояснює їх
Джун, отримавши завдання розробити складну формулу для обчислення певного показника, буде намагатися зробити її чимшвидше. І, скоріше за все, напише, але на сяк-так і без жодних пояснень для колег.
Синьйор, навчений досвідом, розуміє, що формула без пояснення зараз — це зайвий час (його та колег) потім. Він пише та коментує всі формули так, щоби потім і він сам, і всі інші могли зрозуміти значення та за потреби внести корективи. Інакше — доведеться довго пояснювати ще раз, а може, і переписувати заново.
#6. Коли джун вже береться до роботи, синьйор ще прораховує ризики
Джун поспішає кидатись у роботу і писати формули. А синьйор спочатку думає та аналізує, що може піти не так, де можуть бути нюанси в логіці, — і тільки потім починає щось робити.
Краще витратити трохи додаткового часу спочатку, ніж потім купу разів перероблювати. Хочете швидше стати синьйором? Тоді спершу думайте, а потім — робіть.
#7. Джун віддав роботу і забув. Синьйор — відтестував та перевірив двічі
Джун недостатньо уваги приділяє тестуванню і кудись постійно поспішає. А синьйор ретельно перевіряє коректність роботи формул, бо усвідомлює, що навіть найменші помилки в них можуть призвести до неправильних результатів. І навіть після завершення роботи над проєктом синьйор може передивитись його знову, щоби перевірити: чи можна ще щось покращити або дооптимізувати.


Бажаєте отримувати дайджест статей?

