Люди прагнуть досягти успіху, але часто не знають, з чого почати. Водночас психологи, професори та коучі вважають, що для цього просто необхідно прокачати свої навички та задіяти внутрішні ресурси.
Чи розвивати силу волі, гнучкість свідомості та власну особистість — справа кожного. Для тих, хто готовий розпочати, ми зібрали 8 книг, які доведуть, що самовдосконалюватись — легко.
#1. «Сила волі. Шлях до влади над собою», Келлі Макґоніґал
Келлі Макґоніґал — психолог, доктор філософії та професор у Стенфорді. Вона займається психологічними дослідженнями, вивчає приховані здібності людей та природу стресу. Свої знання та програму 10-денного курсу в університеті професор описала у книзі «Сила волі. Шлях до влади над собою».
Макґонігал впевнена, що силу волі можна натренувати, як м'яз. Від цієї якості залежить багато що: кар'єра, фінансовий стан, здоров'я і навіть стосунки з іншими людьми. Тому автор пояснює, як за допомогою сили волі замінити шкідливі звички на корисні, позбутися прокрастинації, долати стрес і фокусуватися на важливому.
Макґоніґал вважає: щоб успішно володіти собою, треба знати свої слабкості. На її думку, кожна людина має зрозуміти, у яких випадках і чому вона втрачає самоконтроль. Для цього важливо досліджувати себе та не боятися експериментувати з різними способами розвитку сили волі.
На чому акцентує автор:
- Самоконтроль — це керування трьома силами: «Я буду», «Я не буду» та «Я хочу».
- Коли мозок перевантажений, у своїх рішеннях ви керуєтеся імпульсами, а не довгостроковими цілями.
- Вміння володіти собою потребує великих обсягів енергії, тому постійний самоконтроль, як і хронічний стрес, може збільшити шанси захворіти.
#2. «Психологія спільнот і аналіз людського Я», Зіґмунд Фройд
Автор психоаналізу Зіґмунд Фройд, вивчаючи людську свідомість, зумів змінити поширене уявлення про поведінку людей.
У книзі «Психологія спільнот і аналіз людського Я» він розбирається в особливостях способу дії натовпу і розкриває такі питання: чому у мас виникає потреба у вожді, чому він впливає на поведінку натовпу і на чому ґрунтується престиж.
Ось декілька інсайтів із книги:
- Афективність індивіда (емоційна імпульсивність) у масах сильно зростає, а інтелектуальна складова значно слабшає. Обидва ці процеси спрямовані на зрівняння з іншими членами натовпу.
- Страх у масі заразливий і може прийняти справді жахливі розміри.
- Немає сумніву в тому, що вся поведінка людини пронизана готовністю до ненависті та агресії, походження якої невідоме.
- Від закоханості до гіпнозу — один крок. Схожість цих станів помітна неозброєним оком — та ж покірність, податливість, відсутність критики і до гіпнотизера, і до об'єкта закоханості.
#3. «МВА в домашніх умовах», Джош Кауфман
Джош Кауфман — американський підприємець, який практикує власну систему бізнес-навчання. Він розробив її для людей, які прагнуть самоосвіти, але не знають, як ефективно нею зайнятися.
Кауфман стверджує, що книга «МВА в домашніх умовах» розповість про самостійне навчання і дасть знання не гірше, ніж у Гарвардській чи Вортонській бізнес-школах. За словами автора, їхня програма вже застаріла і принесе мало користі. «Ти віддав 150 штук за освіту, яку запросто міг отримати в будь-якій бібліотеці, заплативши півтора долара за абонемент», — пише Кауфман.
3 важливі речі, на думку автора, про які він дізнався на власному досвіді:
- Ні диплом МВА, ні зароблені у виші оцінки не співвідносяться з кар'єрними успіхами.
- Якщо ви будете самотужки вивчати основи бізнесу та вибудовувати мережу професійних контактів, у підсумку досягнете майже такого ж рівня, як після підготовки за престижною програмою МВА.
- Навколо нас — безліч можливостей змінити життя людей на краще. Якщо ви зайнялися бізнесом — визначте, чого потребує оточення, і знайдіть засіб, щоб заповнити цю прогалину. Бізнес не може існувати, якщо не спроможний нічого запропонувати.
#4. «Надприродний розум», Джо Диспенза
Джо Диспенза — професор нейрохімії та нейробіології, який вивчає вплив підсвідомості на життя людини. Він доводить, що правильні установки можуть змінити життя — викорінити шкідливі звички, позбутися нав'язливих станів і навіть вилікувати хвороби.
За словами автора, досліджуючи природу своєї свідомості, люди можуть змінитися. Для цього професор використовує наукові обґрунтування.
Декілька інсайтів із книги:
- Хронічний, довготривалий стрес тисне на генетичні «кнопки», що запускають всілякі захворювання.
- Великий мозок дозволяє людям роздумувати про свої проблеми, переосмислювати минуле і навіть прогнозувати негативні події майбутнього. При цьому ми запускаємо лавину гормонів стресу лише силою думки.
- Здебільшого ваш мозок — продукт вашого минулого. Він був сформований і налагоджений, щоб стати живим записом всього, чого ви навчилися і що засвоїли до теперішнього моменту.
#5. «Типи людей: 16 типів особистості, що визначають, як ми живемо, працюємо і любимо», Отто Крегер, Дженет Тьюсон
Отто Крегер — засновник компанії, яка надає консультації з психології та управління. Джанет М. Тьюсон багато років займається психологічними консультаціями, допомагаючи людям із наркотичною залежністю. Спільну книгу автори присвятили поясненню природи людей, їхньої поведінки та звичок.
Книга допоможе:
- визначити, що можна і необхідно в собі змінити, а що нереально і навряд чи має сенс
- краще розуміти власні потреби та бажання, а також справедливо оцінювати тих, хто на вас не схожий
- переконатися, що знання типу особистості людини чарівним чином дозволяє «згладити кути» та розв’язати будь-яку проблему
Ось що Крегер і Тьюсон пишуть про типи особистості:
- Пам'ятайте, що не буває «хороших» або «поганих» типажів. Всі вони у буквальному значенні слова незамінні для життя. Кожен з них має свої переваги і недоліки.
- Розвиток типу особистості — безперервний процес. Ми визначаємо свої вподобання і вчимося приймати чужі протягом усього життя.
- Не варто думати, що кожен із нас обмежений рамками свого типу. Усі 16 різновидів містять у собі широкий спектр особистісних особливостей, характерів, цінностей та переваг.
#6. «Потік. Психологія оптимального досвіду» Мігай Чиксентмігаї
Мігай Чиксентмігаї — психолог і вчений, який багато років присвятив вивченню власної теорії «потоку».
За словами автора, «потік» — це особливий стан людини, коли вона відчуває наповненість, внутрішню гармонію та життєву енергію.
Психолог вважає, що «увійти» в такий стан можна завдяки старанням та роботі над собою.
Ось що пише Чиксентмігаї у своїй книзі:
- Щастя досягти важко, оскільки Всесвіт був створений без урахування людських потреб у комфорті.
- Відчуття щастя залежить від внутрішньої рівноваги, а не від здатності керувати силами Всесвіту.
- Усюди можна зустріти людей, які позбавлені навіть найменшого інтересу до життя, при цьому по-справжньому щасливі — винятково рідкісне явище.
- Корінь незадоволеності життям розташований всередині нас, і кожен має розібратися з ним особисто, самотужки.
#7. «Есенціалізм. Мистецтво визначати пріоритети», Ґреґ МакКеон
Ґреґ МакКеон — оратор, стратег і фахівець із есенціалізму (система, яка вчить правильно розставляти пріоритети та отримувати користь у будь-якій справі). Автор викладав у Google, Facebook, LinkedIn, Twitter.
У книзі «Есенціалізм. Мистецтво визначати пріоритети» МакКеон навчає самодисципліни. Він показує, як можна встигати більше, не вдаючись до тайм-менеджменту та обираючи лише важливі цілі. Автор стверджує, що будь-хто здатний натренувати свій розум, щоб розпізнавати лише ключові моменти.
Декілька інсайтів із книги:
- Есенціалізм не вчить того, як виконувати велику кількість завдань, він допомагає робити вибір на користь правильних занять.
- В основі цієї системи лежить відмова від впевненості у тому, що ми здатні встигнути все.
- Есенціаліст не вчиться на своїх промахах, а вдумливо будує плани, щоб уникати помилок.
- Есенціалізм — це організована система, яка допомагає виявляти найефективніші точки докладання зусиль.
#8. «В оточенні психопатів, або Як уникнути маніпуляцій з боку інших», Томас Еріксон
Томас Еріксон — шведський психолог із соціальних комунікацій. За кілька десятків років він навчив понад 5 тис. менеджерів, як бути більш ефективними лідерами.
У цій книзі автор намагається пояснити, хто такі психопати: як вони мислять, як вичислити подібних людей серед знайомих та захиститися від їхнього впливу.
Декілька інсайтів із книги:
- Психопати на інстинктивному рівні знають, як маніпулювати оточенням, щоб досягти своїх цілей та забезпечити власний комфорт.
- Вони здатні обдурити будь-кого, користуючись фактами, які витягли зі своєї жертви. Все заради того, щоб одержати бажане.
- Психопати рухаються життям, залишаючи за собою «шлейф» катастроф і хаосу.
- Простими словами, це хижаки в людській подобі. Вони завдають шкоди всім, з ким взаємодіють, і часто жертви навіть не усвідомлюють, на кому лежить відповідальність за те, що сталося.