Як досягати бажаного, не вигорати і спростити важливі справи | Бізнес-школа Laba (Лаба)
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

За крок до вигорання: як спростити важливі справи

Вчимося не ускладнювати завдання — 6 порад від «батька есенціалізму».

untitled-2-61f8053f96493475605806.png

Культура досягаторства створила хибне переконання: для досягнення цілей завжди потрібно докладати надзусилля. А вигорання — неминуча плата за успіх. Якщо ж ви не овертаймите, значить, мало працюєте.

Бізнес-тренер Грег Маккеон пропонує інший підхід — не прагнути зробити максимум і на межі сил, а шукати легкі шляхи. Він навчився відмовлятися від зайвого, а потім зрозумів, що і з важливими справами, які залишилися, можна впоратися простіше.

Як досягати бажаного і не вигорати, Маккеон розповідає у книзі «Без зусиль».

Записали найкорисніші поради.

#1. Довіряйте легким рішенням

На вибір шляху, яким ми будемо йти до мети, впливають дві установки:

 • Принцип когнітивної простоти: мозок відкидає складне та охоче приймає те, що здається легким. Тому, щоб досягти мети, він перш за все шукає шлях найменшого опору.
 • Соціальні стереотипи: те, що дається легко — дрібниця, а що важко — цінне. При думці, що можна працювати менш наполегливо, ми відчуваємо себе лінивими, боїмося відстати від інших і відчуваємо почуття провини.

Спробуйте не боротися з інстинктом, який нагадує шукати легкий шлях, а використовувати його заради власної вигоди. Замініть запитання «Чому так важко?» на «Чи можна легко?». До цього Маккеон прийшов через свій невдалий досвід.

Якось компанія замовила йому три презентації з лідерства. Якщо все пройде добре, пообіцяли продовжити співпрацю. Коли перша презентація була готова, Маккенонові здалося, що вона надто легко йому далася. Він запідозрив, що працював недостатньо добре. І вирішив за ніч усе переписати. Вранці Грег був вичавлений як лимон і провалив презентацію. Клієнт відмовився від подальшої співпраці.

Маккенон перемудрив там, де треба було запитати себе: «Чи можна легко?». Якщо ж перестати з недовірою ставитися до простих шляхів, вдасться знаходити нехитрі, але дієві рішення. Наприклад, як це одного разу зробили Southwest Airlines.

На початку шляху лоукостер зіштовхнувся із проблемою: технологія бронювання була складною, а тому видача квитків вимагала багато грошей та часу. Щоб встановити сучасну систему, довелося б витратити $2 млн. Але сенсу в ній не було.

Тоді один із менеджерів запропонував: чому б просто не друкувати листочки з написом «квиток»? Так і вчинили. Southwest Airlines почала випускати «квитки», які друкувалися на звичайному папері. Компанія вирішила проблему та заощадила гроші.

#2. Пам'ятайте про фінальну мету

Часто ми відкладаємо справу, оскільки не маємо чіткої думки, що хочемо отримати у фіналі. Тому важливо на початку шляху визначити показник готовності завдання. Так ви навчитеся концентруватися на пункті призначення.

Рекомендуємо прочитати:

img-fomo-miss-61a0bccb61681552488847.jpg

FoMO: чому синдром втрачених можливостей отруює нам життя

Читати

Як розвинути звичку визначати готовність завдання:

 • Візуалізуйте результат за хвилину

  Приступаючи до завдання, протягом 60 секунд подумайте, що ви собі скажете, коли викреслюватимете його зі списку справ. Наприклад: «Я перевіряв ще раз дані звіту і відповів на всі запитання менеджера».
 • Складіть список «достатньо на день»

  Це не перелік усіх завдань, а перелік справ, які дадуть відчутний прогрес. Запитайте себе: «Якщо я виконаю все зі списку, чи ще залишаться проблеми, думка про які мене турбуватиме? Чи я буду задоволений собою?». Якщо на перше запитання ви відповіли «так», запишіть завдання, яке згадали, у список «достатньо на день».
 • Навчіться зупинятися

  Іноді проєкти зависають, тому що ми нескінченно вносимо до них правки. Але коригування покращують ситуацію лише на початку. Якщо ж ви виконали завдання, але шукаєте, щоб ще підправити, робота затягується без причини.

#3. Шукайте, що можна спростити

Складаючи план розв'язання задачі, запитайте себе, який мінімум дій необхідно виконати для завершення роботи. Не потрібно прописувати максимум етапів, а потім спрощувати їх, — визначте, якими кроками можна пожертвувати без ризику для результату.

Наприклад, після провалу з презентаціями Маккеон встановив правило: робити максимум 6 слайдів і 10 слів на кожному.

Чим більше кроків для вирішення завдання, тим менше шансів, що ми його успішно закінчимо або взагалі розпочнемо. Адже підвищується ризик передумати на якомусь етапі.

Уявіть, якби для онлайн-замовлення потрібно було проходити багатоступінчасту процедуру із заповненням форм на кількох сторінках. Навряд чи ви б охоче робили покупки в інтернеті.

Це ще наприкінці 90-х зрозумів Джефф Безос. Він поставив команді Amazon завдання: зробити систему замовлення простішою і прибрати всі зайві кроки. Так у компанії вигадали інновацію «замовлення в один клік».

#4. Починайте з помилок

Страх братися за проєкт часто пов'язаний із тим, що ми хочемо від початку виконати все ідеально. Зрештою не робимо нічого, відчуваємо почуття провини, а воно не додає мотивації.

Ідіть іншим шляхом — опустіть початкову планку. Без невдалих попередніх ідей можна так і не дійти до успішного вирішення завдання.

Як не боятися починати:

 • Здійснюйте мікропрориви

  Коли перший крок здається нездійсненним, багато хто здається ще до старту. Щоб цього не сталося, подумайте, яку найлегшу, але конкретну дію можна зробити вже зараз. Це має бути малесенький крок, який дасть імпульс для наступної активності.

  Наприклад, треба підготувати звіт. Першою сходинкою може стати вступ до звіту, нарис плану або прості нотатки про те, що він повинен містити.
 • Не соромте себе за маленькі неточності

  До вашого проєкту внесли правки? Похваліть себе за те, що ви представили його колегам, і тепер знаєте, як покращити роботу. На мовних курсах ви зробили помилки у тесті? Пишайтеся тим, що продовжуєте навчання. Замість того, щоб картати себе за промахи, хваліть за досвід.

#5. Не накопичуйте, а застосовуйте знання

Вміти користуватися знаннями — корисніше, ніж просто мати їх. Важливіше не те, який у вас банк інформації, а те, як ви з нею працюєте, чи вмієте об'єднати дані та знаходити між ними зв'язок для пошуку нових рішень.

Як працювати зі знаннями:

 • Аналізуйте принципи, а не методи

  Метод — те, що допомогло вирішити конкретне завдання та дало одноразовий результат. Принцип — пояснення, чому метод спрацював і як він влаштований. Навчившись розумітися на причинах, які призвели до певного результату, ви можете вигадувати свої способи вирішення завдань.
 • Поєднуйте знання з різних сфер

  Аналізуючи та компілюючи інформацію з різних сфер, ви можете створити нову дієву ідею без болісного «винаходу велосипеда».

  Уявімо, що компанія підняла ціну на продукт, але її продаж збільшився. Ситуація дивна, якщо її розглядати тільки у межах економічної теорії. Але варто лише підключити відомості з психології, і стає зрозумілим: споживач думає, що висока ціна — ознака якості, тому й купує активніше.

#6. Шукайте свій темп

Принцип «йти напролом» не завжди виправдовує себе. Коли ми зі старту намагаємося блискавично вирішити завдання, ризикуємо потрапити в порочне коло: втомлюємося, робимо перерву, щосили намагаємося компенсувати втрачений час, прискорюємося і знову вимотуємося. У результаті не можемо навіть думати про завдання.

За роботу в стилі «прорив плюс вигорання» доводиться дорого платити: ми перенапружуємося в робочі дні і тонемо у смутку через почуття провини у вихідні. Щоб убезпечити себе від цього, навчіться зупинятися до того, як закінчиться запал.

 

Подібне обмеження може здатися нелогічним, адже ми часто відчуваємо, що справді добре попрацювали, тільки коли вичавлені. Але саме такі рамки забезпечують прорив у продуктивності. Якщо ви рухаєтеся плавно і вчасно зупиняєтеся, можете оглянутися і точніше скоординувати зусилля.

Встановіть верхні та нижні межі роботи: зробити не менше x, але не більше y.

Наприклад:

 • завдання: закінчити онлайн-курс
 • нижня межа: щодня слухати одну лекцію
 • верхня межа: виконувати тести не більше 1 години на день
   
 • завдання: збільшити обсяги продажу за місяць на 20%
 • нижня межа: не менше 5 дзвінків на день
 • верхня межа: не більше 10 дзвінків на день

Нижня межа повинна бути такою, щоб ви одночасно й залишалися мотивованими, і могли досягти мети навіть у неуспішні дні. А верхня межа має бути досить високою для помітного прогресу, але не настільки, щоб ви вибивалися із сил.

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!
Курс з теми:
«People Management»
HR і рекрутинг
Веде Олександра Альхімович
25 липня 4 вересня
Олександра Альхімович