4 лайфхаки: як опанувати швидкочитання | Бізнес-школа Laba
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

Зміст

4 лайфхаки: як опанувати швидкочитання

Розвиток навички швидкого читання.

cover-fastread-62dfb13baf5c5677847812.jpg

Святослав Вікторенко — засновник центру інтелектуального розвитку Zig-zag. Психолог, тренер з розвитку швидкочитання і пам'яті. На воркшопі, організованому українським видавництвом «Наш Формат», Святослав поділився лайфхаками, як навчитися швидко читати та засвоювати нову інформацію.

Записали найцікавіше.

Навіщо вчитися швидкочитанню

Американський футуролог Елвін Тоффлер говорив:

Неграмотними у 21 столітті будуть не ті, хто не вміє читати і писати, а ті, хто не вміє вчитися та перенавчатися.

Я з ним погоджуюся.

Сотні років тому людина вважалася освіченою, якщо просто вміла читати. Нині цього недостатньо. Інформації стає дедалі більше, тому потрібно читати швидко без втрати змісту.

Напевно, багато хто може впізнати себе в описі: кілька місяців читаєте книгу, нарешті дочитуєте, але розумієте, що забули 80% інформації. Усе це тому, що у школі нас ніхто не навчив читати ефективно.

Існує думка: швидко читаєш — менше розумієш. Насправді все навпаки. Один із основоположників когнітивної психології Лев Виготський вивчав це питання.

Він зробив висновок, що при швидкому читанні людина краще розуміє інформацію, «оскільки різні процеси відбуваються з різною швидкістю, і швидкість розуміння відповідає більш швидкому темпу читання».

Багато відомих людей своїм прикладом підтверджують користь швидкочитання. Наприклад, Оноре де Бальзак за 30 хвилин міг прочитати роман середнього розміру. Наполеон Бонапарт читав зі швидкістю дві тисячі слів на хвилину.

Максим Горький на прочитання однієї сторінки витрачав менше хвилини.

Швидкочитання у цифрах: звичайний темп читання — прочитати середню книгу за 12 годин, швидкий — за 1,5 години. Людина, яка володіє технікою швидкочитання, в середньому читає тисячу слів за хвилину.

Як навчитися читати швидше

#1. Розширюйте поле зору

Витягніть руку вперед і подивіться на свій великий палець. Розмір нігтя — те, що ми бачимо чітко. Решта починає розпливатися. Це так звана «пляма ясного зору».

Щоби навчитися швидкочитання, цю пляму треба розширювати. Якщо вона звичайного розміру, як ніготь, ми читаємо по одному слову. Якщо більше, охоплюємо більшу частину тексту. В ідеалі потрібно читати щонайменше два слова одночасно.

Хороший тренажер для цього — таблиця Шульте. На ній розташовані числа або літери, які потрібно швидко знаходити та виставляти у певному порядку.

Як це правильно робити?

  • дивіться на таблицю з відстані 30 см
  • сфокусуйте погляд у центрі та не рухайте
  • знаходьте на таблиці числа від 1 до 25

Найважливіше тут — не зміщувати погляд, а намагатися бачити таблицю повністю. Вправа допомагає розширити поле зору. Це дозволить читати вдвічі швидше.

#2. Не повторюйте те, що читаєте

Напевно, ви помічали: коли читаєте, внутрішній голос повторює кожне слово. Це називається субвокалізацією. Швидше за все, вона з'являється через те, що ми вчилися читати вголос, і звичка залишилася.

Субвокалізація уповільнює читання. Вона дає певний ліміт, адже неможливо читати вголос швидше ніж 300 слів за хвилину. Такий самий темп зберігається, коли ви подумки промовляєте прочитане.

Тому важливо позбавлятися внутрішнього голосу. Його можна замінити на візуалізацію — уявляти, що ви читаєте, а не говорити.

#3. Концентруйтеся на читанні

Під час читання ми часто відволікаємось — на телефон, соцмережі чи інші думки. Потім повертаємось до книги і губимося: забуваємо, про що читали, і починаємо перечитувати. Це відбувається через слабко розвинену концентрацію.

Особливо проблема є актуальною для «кліпового покоління». З розвитком технологій з'явилося більше факторів, що відволікають. Отже, впала концентрація уваги та зменшився обсяг оперативної пам'яті. Якщо раніше люди могли запам'ятовувати від 5 до 9 чисел чи слів, то зараз цей показник зменшився вдвічі.

Коли ви відволікаєтеся, а потім перечитуєте те, що не зрозуміли, витрачаєте багато часу. Швидкість читання сповільнюється.

Що робити?

Тренуйте концентрацію — практикуйте медитацію, дихальну гімнастику.

Це дозволяє менше відволікатися не тільки від читання, а й від інших важливих справ.

Пробуйте читати за допомогою картки — закривайте нею кожен прочитаний рядок і не повертайтеся до нього.

Це привчає мозок читати та розуміти з першого разу.

Лайфхак: ведіть пальцем під рядками під час читання. Згодом ви помітите, що починаєте прискорюватися. За рахунок того, що у вас є точка концентрації у тексті, концентрація уваги покращується на 25%.

#4. Швидше впізнавайте текст

Ми не читаємо слова, а впізнаємо їх. Відповідно, чим швидше будемо їх впізнавати, тим швидше почнемо читати. Ця техніка у швидкочитанні називається антиципацією — здатність додумати пропущені фрагменти та правильно їх трактувати.

Подивіться на текст нижче.

Доклавши трохи зусиль, можемо прочитати: «Данное сообщение показывает, какие удивительные вещи может сделать наш разум».

Антиципація — як обважнювачі для спортсменів. Чим більше таких текстів ви читатимете, тим легше і швидше сприйматимете звичайні тексти.

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!
Курс з теми:
«Корпоративна культура»
HR і рекрутинг
Веде Ольга Тарасевич
23 травня 25 червня
Ольга Тарасевич