Ми живемо у дивовижний час. Світ стрімко змінюється, і до 2025 року цифровий всесвіт зросте в десятки разів. Стане ще більше різноманітного контенту, сприймати його нашому перевантаженому мозку буде все складніше.
Щоб впоратися з таким напливом інформації, потрібно вчитися правильно структурувати і презентувати її.
Як створити ефективну презентацію та яких помилок уникнути у процесі?
Правило 1. Залучайте за допомогою контенту
На одній із лекцій мене запитали: «Олександре, якою ви бачите успішну презентацію?». Я довго думав, шукав аргументи, адже успіх тут складається з багатьох чинників.
Насамперед — цікавий, структурований та вдало поданий контент.
Такий, щоб під час презентації слухач заглянув у телефон лише з однією метою — фотографувати слайди, а не перевіряти стрічку Facebook.
Щоб у нього горіли очі і виникло бажання творити.
Але як зрозуміти, чи аудиторія готова, чи цікаво їй, наскільки вона залучена?
Спочатку потрібно змиритися з важливим фактом: люди не хочуть думати і напружуватися. І, найімовірніше, їм начхати на вашу презентацію. Однак те, як ви презентуєте і що вони побачать, зможе змінити їхню думку.
Дейв Параді — фахівець із презентацій, провів на своєму сайті дослідження.
Він запитав людей: що їм не подобається в презентаціях? На основі тисяч відповідей людей він сформував два важливі зауваження для будь-якого спікера.
Правило 2. Не читайте текст із слайдів
69% респондентів відповіли, що терпіти не можуть, коли спікер повторює текст, розміщений на слайдах його презентації. Ви повинні своїми словами пояснювати інформацію на кожному зі слайдів. В іншому разі ризикуєте, що ваша аудиторія просто засне.
Правило 3. Не «дрібніть» :)
48% людей дратує надто дрібний шрифт у презентації. Ви можете придумати геніальний текст для кожного слайда, але весь ваш креатив зійде нанівець, якщо цей текст неможливо буде прочитати.
Правило 4. Жартуйте та будьте щирими
Вілл Стефан на TED-x вміє посміятися з себе навіть під час важливих презентацій.
Подивіться. Зробіть висновок. Усміхніться. Зал оцінить вашу легкість у спілкуванні та простоту мовлення.
Правило 5. Використовуйте правильні шрифти
У 2012 році The New York Times проводив експеримент під назвою «Ви оптиміст чи песиміст?».
Його учасники мали прочитати уривок із книги та відповісти «так» чи «ні» на декілька запитань.
Мета експерименту: визначити, чи шрифт впливає на довіру читача до тексту.
Участь у ньому брали сорок тисяч людей, яким показували той самий абзац, набраний різними шрифтами: Comic Sans, Computer Modern, Georgia, Trebuchet, Baskerville, Helvetica.
Результат такий: текст, написаний шрифтами Comic Sans та Helvetica, не викликав у читачів довіри, а от шрифт Baskerville, навпаки, отримав згоду та схвалення. За словами психологів, це пов'язано із його формальним виглядом.
Правило 6. Візуалізуйте
Усі ми по-різному сприймаємо інформацію. Кажеш людині: зроби гарну презентацію. У голові малюєш конкретний приклад.
І навіть не здогадуєшся, що в її думках гарна презентація виглядає зовсім по-іншому.
Тому краще показати п'ять картинок, ніж один раз пояснити на словах.
Перед виступом потрібно підібрати чіткі ілюстрації вашого ключового посилу. Не важливо, що ви продаєте — ланч-бокси, свої консультації чи страхування життя.
Покажіть своїй аудиторії п'ять картинок:
- ви
- ваш продукт
- переваги вашого продукту
- щасливі покупці
- показники вашого успіху
Правило 7. Спрощуйте
Більшість людей думає, що робити презентацію на білому тлі — нудно та непрофесійно. Вони переконані, що варто змінити колір — відбудеться «магія» і клієнт одразу прийме замовлення. Але це помилка.
Ми намагаємося «прикрасити» слайд великою кількістю об'єктів, хоча можемо пояснити його суть одним словом чи картинкою.
Ваша ціль полягає не в тому, щоб досягти рівня майстерності Рембрандта. Надмірно детальний та пропрацьований малюнок лише відволікає аудиторію від ідеї, яку ви маєте намір донести.
Ден Роем, автор книги «Говори та показуй»
Використовуючи ілюстрації та мінімум тексту, ми допомагаємо донести наші думки слухачам та захоплюємо їхню увагу.
Менше — не означає нудніше. Дизайну однодоларової банкноти понад 150 років, і з року в рік вона стає лише кращою.
Її постійно візуально змінюють, залишаючи на купюрі лише найважливіше. Сьогодні банкнота чудова у своїй простоті.
Правило 8. Репетируйте свій виступ
Якщо у вас немає часу на підготовку презентації, чому клієнт повинен приділяти їй час? Як ви вийдете у зал? Що скажете насамперед? На вашому ноутбуці буде десять відсотків заряду і де ви розраховуєте знайти розетку? Чи прорепетируєте ви кілька сценаріїв та свою промову?
Відповідь на всі запитання одна: до важливих зустрічей та презентацій потрібно готуватися. Недостатньо створити презентацію з крутим контентом та картинками, потрібно вміти її подати. На виступі вас повинні зрозуміти, почути та прийняти.
Створення ефективної презентації — це не просто додати до слайдів крутий контент і картинки, це вміння подати їх. На виступі вас повинні зрозуміти, почути та прийняти.)
Уявіть: приходить людина в зал і починає метушитися — то перший слайд, то сьомий, потім назад до третього. Переживає, хвилюється, забуває. Чи зрозумієте ви щось? Не думаю.
Люди дуже добре відчувають інших людей. Коли ви не готові, не впевнені, це видно на відстані. Тому моя порада: щонайменше тричі прорепетируйте свою презентацію перед дзеркалом.
Зустрічають по обкладинці
Уявіть, ви прийшли на зустріч, вразили всіх класною презентацією, додали у друзі на фейсбуці того, кому продавали, а у вас на аватарці квіточка або череп.
По-перше, це дивно. По-друге, за два тижні, коли ви напишете людині в месенджері, вона не згадає вашого обличчя.
Відкрийте месенджер. Якщо на аватарці побачите літери чи людину, яка повернута до вас спиною, чи згадаєте ви обличчя співрозмовника без його імені?
Якою б класною не була ваша презентація в PowerPoint, якщо у вас на аватарці буде картинка в поганому розширенні — про презентацію забудуть.
Пам'ятайте, що ваш профіль на фейсбуці продає, поки ви спите. На нього заходять, читають, шукають щось цікаве. Візуальне оформлення вашої сторінки дуже важливе.
Чи можу я попросити вас зробити одну річ? Завантажте на фейсбук свою аватарку на білому тлі та зробіть обкладинку, на якій буде ваша фотографія та короткий опис, чим ви займаєтесь.
Згодом ви зрозумієте, що «зустрічають по обкладинці» і отримаєте конкретний результат від комунікації.
Презентація поштою: 5 лайфхаків
Презентація перед аудиторією суттєво відрізняється від тієї, яку вам потрібно надіслати поштою.
На що я раджу звернути увагу перед відправленням презентації клієнту:
- Титульний слайд завжди продає. Ваша перша картинка має бути провокаційною, незвичайною. Дивлячись на неї, людина має хотіти дізнатися більше.
- Мінімум тексту. Більшість людей читає презентації по діагоналі. Не відбивайте бажання вивчати вашу презентацію великими обсягами тексту.
- У хорошій презентації «на відправлення» не повинно бути понад десять-тридцять слайдів. Як свідчить статистика сервісу SlideShare, далі слайди практично не читають.
- Вибирайте зображення, які відображають суть слайдів. Напишіть пропозицію, а потім спробуйте показати її за допомогою картинки як у грі «крокодил».
- Закликайте до дії. Чітко позначте, що ваш одержувач повинен зробити після перегляду презентації. Зателефонувати, заповнити, надіслати — пропишіть це і чекайте на результат.
Усі техніки, які я описав у статті, працюють. Використовуйте їх, впроваджуйте у презентації, ставайте кращими, ніж учора.
Креативність — це просто створення зв'язків між речами. Коли творчих людей запитують, як вони щось зробили, вони почуваються трохи винними, бо вони не зробили нічого насправді, а просто помітили. Вони змогли пов'язати різні шматочки свого досвіду та синтезувати щось нове. Це відбувається тому, що вони пережили і побачили більше за інших, або тому, що вони більше про це розмірковують.
Стів Джобс
П'ять книг, які я раджу прочитати кожному, хто хоче робити ефектні презентації:
- Ненсі Дуарте Slide:ology. Мистецтво створення надзвичайних презентацій
- Джин Желязни «Говори мовою діаграм»
- Кармін Галло «iПрезентація. Уроки переконання від лідера Apple Стіва Джобса»
- Робін Вільямс «Дизайн для недизайнерів»