Як змінився ринок кандидата і робота в компаніях | Бізнес-школа Laba (Лаба)
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

Зміст

«Кризу переживуть компанії з чіткою позицією щодо війни»

Work.ua та OBRIO by Genesis — про те, що змінилося в їхніх компаніях і які роботодавці залишаться привабливими.

cover-war-625fde6aeeaf4785455599.jpg

Ще 2019 рік показав, яким непрогнозованим може стати ретельно сплановане життя. Спочатку пандемія змусила змінювати процеси та перебудовувати роботу HR-відділу. Щойно все налагодилося, як стався новий виклик для бізнесу — війна в Україні.

Одні компанії сильно постраждали через військові дії, прибуток інших майже не змінився. Ступінь впливу залежить від продукту, локалізації ринку та інших факторів.

Ми поговорили з HR-фахівцями організацій, які вистояли, адаптувалися та продовжують роботу — продуктової IT-компанії OBRIO з екосистеми бізнесів Genesis та кар'єрного порталу Work.ua. Обговорили: чи потрібно зараз підвищувати навантаження співробітникам, як працювати зі втратою мотивації, а також до чого компаніям варто готуватися, щоб зберегти привабливість на ринку кандидата.

У бесіді брали участь:

Марія Йовса, HR Business Partner в OBRIO — продуктовій компанії з екосистеми бізнесів Genesis.

Ольга Тарасевич, HR-директор у Work.ua — кар'єрному порталі, який щодня відвідують 500 тис. осіб.

Марія Йовса 

OBRIO — продуктова IT-компанія у бізнес-екосистемі Genesis. Серед партнерів — Facebook, Snapchat, TikTok, Google, Amazon та інші IT-гіганти. Наприклад, Apple робить для OBRIO персональні рев'ю застосунків та консультує, як можна їх покращити.

У команді компанії — 200 фахівців, які створюють продукти для 15 млн користувачів із 50 країн світу.

#1. Що змінилося у роботі компанії з 24 лютого

В OBRIO умови праці не змінилися: співробітники отримують зарплату, можуть брати оплачувані відпустки та лікарняні. Додатково ми:

 • Евакуювали частину команди з України: допомогли з організацією трансферу чи інформаційно, надали час адаптації.
 • Забезпечили кожного фінансовою підтримкою.
 • Допомогли хлопцям із команди, які вирішили захищати країну закупівлею екіпірування з Польщі.
 • Домовилися з ріелторами про пошук житла.
 • Закупили необхідну техніку.

Зараз 98% команди працює у стандартному режимі, за винятком моментів, коли необхідно спуститися в укриття.

#2. Релокейт працівників із небезпечних регіонів

Ми евакуювали більшу частину співробітників із Києва на захід України, де завчасно організували точки збору. Тим, хто хотів приєднатись до хабу за кордоном, допомогли виїхати до Польщі. З розумінням поставилися до рішення співробітників поїхати до інших країн, де живуть їхні рідні чи друзі. Близько 10% із команди OBRIO залишилися в Україні — у західних регіонах, Києві та ЗСУ.

#3. Як змінилася стратегія найму

Адаптація до нової реальності зайняла певний час, поки ми вирішували побутові питання, закуповували необхідну техніку та волонтерили. Протягом 2 тижнів пріоритизували вакансії, після чого відновили рекрутинг і почали активно спілкуватися з кандидатами.

Ми маємо правило: «не нашкодити» IT-компаніям, які працюють на українському ринку. Тому ми сформували short list організацій, звідки не будемо активно переманювати фахівців.

Для команди рекрутингу ми провели мітап із психологом-практиком та бізнес-тренером, щоб побудувати екологічну комунікацію з кандидатами під час війни та забезпечити гарний моральний стан команди.

Рекомендуємо прочитати:

img-plushkiua-6200e998eabb2851738840.jpg

Дні поганого настрою, безлімітна відпустка і музичний мікродозинг

Читати

#4. Як компанія підтримує продуктивність і ментальне здоров'я співробітників

Ніхто не думав, що застане війну в ХХІ столітті. Тому зниження продуктивності — це нормально. Оскільки тривожність та падіння мотивації виникають на фоні невідомості, ми активно інформуємо співробітників про:

 • подальші плани
 • фокус в роботі
 • апдейт щодо бізнесу

Ми підтримуємо практику one-to-one із керівниками, а HR-команда на зв'язку 24/7. Крім того, залучили психолога і провели вебінар про ментальну стійкість під час війни. А ще кожен співробітник може звернутися за персональною підтримкою до психолога компанії.

HR-команда ділиться корисними матеріалами для покращення ментального стану, проводить командні зустрічі онлайн та офлайн.

#5. Волонтерство та благодійність

Ми підтримали ЗСУ та перерахували ₴1,5 млн у фонд «Повернись живим», закупили за кордоном бронежилети та необхідний захист для військових.

Стали партнерами благодійного фонду KOLO, куди ми передаємо 3% платежів. Також залучаємо іноземців для збирання коштів. У Польщі волонтеримо: наприклад, ходимо командою на толоки.

Частина співробітників ухвалила рішення приєднатися до ТРО та ЗСУ. Зі свого боку ми допомогли їхнім сім'ям евакуюватися у безпечне місце, закупили медикаменти та спорядження. Також виплачуватимемо зарплату в повному розмірі зі збереженням робочого місця.

Толока в Польщі

#6. Як війна вплинула на ринок праці та HR-сферу

Після війни настане період «масштабної відбудови». Економісти прогнозують: зросте попит на фахівців, які матимуть змогу відновлювати інфраструктуру України: будівельників, інженерів, різноробочих.

Згідно з соціологічними опитуваннями, 93% українців не планують переїжджати до іншої країни. Ми думаємо, що частина людей справді не повернеться до України. Ймовірно, це призведе до дефіциту фахівців та зростання зарплат.

Зараз ми бачимо, що кількість вакансій у середньому зменшилася на 30–40%. Бракує людей у ​​галузях, пов'язаних з життєзабезпеченням, а за даними Robota.ua, зріс попит на фахівців у галузі торгівлі, логістики та IT.

За прогнозами експертів, активізується перехід бізнесів у digital-формат. Технологічні компанії повністю адаптуються до ремоуту і розширюватимуть географію — почнуть хантити скілових фахівців за межами України.

#7. Які компанії переживуть війну і як мінімізувати ризики

Маленькі стартапи, орієнтовані на український ринок, можуть сильно постраждати або повністю припинити діяльність. Сфера розваг і beauty-послуг у зонах бойових дій теж у стані паузи. Відновлюватися вони будуть важко, потрібна державна підтримка малого бізнесу. Організації, задіяні у сфері торгівлі, IT та медицини, вже відновлюють роботу.

Наразі компаніям потрібно дотримуватися чіткої позиції щодо війни, продовжувати підтримувати економіку та займатися волонтерством. Важливо також уникати агресивного хантингу та брати до уваги обставини, у яких перебуває кандидат.

Must-have для компаній, щоб пережити війну:

 • Оптимізувати витрати та визначити пріоритети
 • Адаптувати стратегію і використовувати короткострокове планування
 • Адаптувати процеси та продукти до нових умов
 • Будувати сильну корпоративну культуру
 • Тісніше працювати з middle-менеджментом

Ольга Тарасевич

Work.ua — сайт для пошуку роботи в Україні та за кордоном. Щодня ним користуються близько 500 тис. осіб, а понад 86 тис. компаній публікують тут вакансії. На платформі можна безкоштовно розмістити вакансію. Для публікації більшої кількості оголошень діє платна система.

У команді Work.ua — понад 250 фахівців.

#1. Що змінилося у роботі компанії з 24 лютого

На початку війни ми прийняли рішення про зниження зарплат, оскільки менше роботодавців почали публікувати на сайті вакансії та дохід компанії впав. Але штат вдалося зберегти в повному обсязі.

Наразі ми бачимо, що відвідуваність сайту Work.ua досягла рівня 75% від довоєнного стану та становить понад 300 тис. відвідувань на день. Але ці цифри, як і раніше, далекі від колишніх — загальна кількість вакансій у 8 разів менша, ніж до 24 лютого.

Графік роботи у компанії залишився без змін. У деяких співробітників навантаження тимчасово знизилося, але ми вже вирівняли його. Близько 95% команди повернулися до звичного робочого графіка — за винятком тих, хто пішов до ЗСУ та ТРО чи перебуває в дорозі: виїжджає до іншого регіону або за кордон.

#2. Релокейт працівників із небезпечних регіонів

Центральний офіс компанії розташований у Дніпрі, тому нам не довелося терміново вивозити співробітників та організовувати релокацію. Деякі члени команди поїхали самостійно та за власним бажанням.

#3. Як компанія підтримує продуктивність і ментальне здоров'я співробітників

Мені здається, порівняно з першими 3 тижнями шоку зараз ситуація відносно стабілізувалася. Що добре спрацювало у нас:

 • Збори команди тричі на день у перші 2 тижні війни. Ми зустрічалися, щоб поділитися новинами та підтримати один одного.
 • Наявність роботи і планів. Зайнятість позитивно впливає на ментальне здоров'я: люди працюють, а не моніторять новини і тривожаться. До речі, навчання теж може допомогти: повторення вивченого і прокачування скілів дозволяє мозку сфокусуватися на нейтральній інформації та відволіктися від негативного контексту — стверджує професор Оклендського університету та автор книги «Навчитися вчитися» Барбара Оклі.
 • Розуміння, що ти є корисним і на своєму місці. Завдання роботодавця чи менеджерів — постійно нагадувати співробітникам, що вони на своєму місці, що їхня робота важлива і корисна для України.
 • Звичні речі. Наприклад, ми щодня о 12:45 проводимо зарядку онлайн.
 • Час на розрядку. Ми активно проводимо онлайн-івенти, які допомагають співробітникам переключитися. Наприклад, влаштовуємо зустріч клубу української мови чи квізи.

#4. Волонтерство і благодійність

Окрім грошової допомоги фонду «Повернись живим» на суму ₴5 млн, ми придбали 3 машини для військових, купили та передали воїнам понад 200 бронежилетів та 500 комплектів захисних плит. Відправили також тонну пального на потреби армії, закупили тепловізори, турнікети, медпрепарати, продукти для волонтерських центрів.

Сумарно ми виконали понад 300 волонтерських завдань і продовжуємо це робити. Крім того, в компанії є співробітники, які вступили до ЗСУ та ТРО. Ми забезпечуємо їх необхідними речами, зберігаємо зарплати і робоче місце.

#5. Як війна вплинула на ринок праці та HR-сферу

На мою думку, зараз ринок знову належить роботодавцю, адже вакансій набагато менше, ніж було до війни. Тому ми запустили волонтерську ініціативу: надаємо безкоштовні консультації щодо пошуку роботи українцям, які потребують допомоги спеціалістів.

Рекомендуємо прочитати:

img-5tedhr-6213ae6ed619d326573190.jpg

Build a tower, build a team: 5 TED-лекцій для рекрутерів та ейчарів

Читати

До експерта можна звернутися з такими запитами:

 • Як шукати роботу в Україні?
 • Як шукати роботу за кордоном?
 • Як скласти резюме українською та англійською?
 • Як заповнити профіль у LinkedIn?
 • Про що рекрутери запитують на співбесідах і як краще відповідати?

Наша команда намагається рухатись невеликими кроками і не загадувати сильно наперед. Але вже стає зрозуміло: частина людей змінить професію через те, що їхня спеціальність перестала бути затребуваною. Хтось знизить свої «апетити» щодо зарплати та соцпакету. І ще одне: більше компаній почнуть замислюватися про цінності та побудову корпоративної культури.

#6. Які компанії переживуть війну і як зберегти привабливість для кандидатів

Переживуть війну компанії:

 • чиї послуги та товари зараз затребувані
 • які працюють на ринках США та ЄС
 • які зможуть швидко переорієнтуватися, змінити ЦА чи послуги
 • у яких є фінансова подушка

Зараз на часі головний акцент: патріотична позиція компанії та її допомога країні. Ціннісна складова у 2022 році стала важливішою за соцпакет. Тому організаціям, які вибудовують HR-бренд, варто подумати, які цінності та позицію компанія підтримує, як їх транслює працівникам і кандидатам.

Безумовно, стабільність організації, її платоспроможність та «плюшки» теж матимуть значення при виборі майбутнього місця роботи. Але це далеко не єдиний фактор, на який після війни звертатимуть увагу кандидати.

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!
Курс з теми:
«Корпоративна культура»
HR і рекрутинг
Веде Ольга Тарасевич
23 травня 25 червня
Ольга Тарасевич