Яких навичок зараз вимагає світ | Бізнес-школа Laba (Лаба)
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

Зміст

11 скілів, які допоможуть пережити 2022 рік

Апгрейд системи: яких навичок зараз потребує світ.

cover-11skills-629e03fe74551098618371.jpg

World Economic Forum прогнозує, що до 2025 року половині фахівців світу знадобиться перекваліфікація.

Українцям вона потрібна вже у 2022 році — за даними Міжнародної організації праці, через війну понад 5 млн людей стали біженцями, майже половина з них — працездатного віку, і тепер вони перебувають у пошуку заробітку.

Про те, які скіли допоможуть вижити на іншому кінці світу і знайти роботу, — зібрали для вас інсайти зі звітів World Economic Forum, а також досліджень Coursera, Deloitte, LinkedIn, McKinsey та IBM Global

Hard skills: від аналізу даних до мислення out of the box

#1. Digital education  

У дослідженні Департаменту цифрових технологій Великобританії йдеться про те, що 82% опублікованих вакансій Сполученого Королівства згадують про важливість знання digital-інструментів. Крім цього, відзначається взаємозв'язок між рівнем володіння навичкою і запропонованою зарплатою.

Затребуваність digital-навичок зростає, і це стосується не лише IT-компаній. Однак, перевстановити «вінду» чи зареєструватися в LinkedIn — це поки не цифрова грамотність. Нині, крім знань Microsoft Word, компанії вимагають:

 • знання базової «начинки» таск-менеджерів, на кшталт Trello, Asana або Wrike
 • володіння Adobe Photoshop чи його аналогами, як Canva, Crello або Gimp
 • знання social media і social selling — навіть якщо ви не займаєтеся SMM чи онлайн-продажем
 • розуміння основ кібербезпеки

Згідно з даними Євростату, в Нідерландах, країні з розвиненою економікою, лише половина дорослого населення на високому рівні має цифрові навички, тоді як середній показник країн ЄС ще менший — 33%.

Для порівняння, в Україні за результатами дослідження цифрових навичок у 2021, 47% населення перебуває нижче позначки «базовий рівень», а в графі no skills — 11,2%. З 2019 року ситуація покращилася (52% та 15% відповідно), проте темп варто нарощувати.

#2. Data-менеджмент

Forbes повідомляє, що 95% опитаних компаній говорять про необхідність керування неструктурованими даними. Це результати опитувань, чати підтримки, звіти з продажу тощо. Чим більше інформації накопичується, тим сильніше бізнес потребує людей, які вміють нею керувати — збирати, структурувати, інтерпретувати та візуалізувати.

Рекомендуємо прочитати:

img-howbigger-627921dfb4d2a077538353.jpg

Як збільшити продаж, коли «все дуже погано»

Читати

До компетенцій цієї категорії відносять:

 • аналітичні здібності
 • просунуті навички володіння Microsoft Excel
 • знання популярних інструментів для бізнес-аналітики (BI)
 • володіння програмами для візуалізації даних, на кшталт Tableau, D3.js, Google Charts, Microsoft Power BI
 • вміння за цифрами бачити комерційну вигоду компанії

Йдеться не лише про складні, багатоступеневі звіти та графіки. Нинішній запит — на вміння фахівця бачити цифри, аналізувати і витягувати з них закономірності. Маркетолог, копірайтер, sales-менеджер або HR — сьогодні кожен повинен вміти керувати даними.

#3. Маркетинг 

Сучасні споживачі хочуть безперервної комунікації з брендом, причому 90% з них очікують на послідовну взаємодію у всіх каналах. Про це свідчать результати досліджень Coursera.

Концепція маркетингу давно вийшла межі 4P. Сьогодні це крос-функціональний напрямок, який включає створення та просування бренду, позиціонування, комунікацію, залучення та утримання клієнтів, контент-стратегію, партнерство etc.

Серед актуальних маркетингових компетенцій компанії найчастіше виділяють:

 • базове розуміння SMM
 • контент-маркетинг
 • аналіз та інтерпретацію даних
 • навички управління проєктами
 • мислення out of the box

Рекомендуємо прочитати:

img-20channels-6290a9d14e43d464279626.jpg

20 маркетингових каналів для залучення клієнтів

Читати

#4. Project-менеджмент

У розрізі затребуваних навичок проджект-менеджмент визначається більше не як «проєктний», а скоріше як управлінський скіл:

 • оцінка ресурсів
 • планування та організація процесу
 • ефективна комунікація
 • делегування
 • вміння давати фідбек
 • управління продуктивністю — як своєю, так і команди

Результати дослідження Coursera кажуть, що навичка project-менеджменту, незалежно від основної кваліфікації, є однією з головних компетенцій на сьогодні. Цей скіл входить до топ-10 серед компаній США, Великобританії, Німеччини, Австралії, Сінгапуру, Саудівської Аравії, Арабських Еміратів та інших країн. А також зустрічається у більшості skills profile сучасних професій — приміром, content production, marketing, product development etc.

До того ж, ця навичка важлива не лише для великих компаній. Уміння керувати проєктами показує здатність людини розрахувати ресурси для завдання і довести його до кінця.

Високий рівень володіння такими скілами показують українські волонтери. Не просто так у мережі поширюються меми про їхню здатність робити неможливе можливим.

#5. Мови

За даними ресурсу Work.ua, володіння іноземною мовою вказується у 40% вакансій українських компаній, а якщо йдеться про світовий бізнес, то це must have, незалежно від рівня та складності вакансії.

Взаємозв'язок між знанням іноземної мови та зарплатою є очевидним. Це підтверджують джоб-сайти України — різниця може сягати від декількох тисяч до десятків тисяч гривень, особливо це відчувається у сфері продажу.

Також зв'язок підтверджує дослідження The wage premium from foreign language skills, яке було проведено у 2019 році серед 35 тис. поляків. Результати показують, що знання іноземної мови позитивно відбивається на зарплаті — так, найвища надбавка у тих, хто володіє іспанською (32%), французькою (22%) та італійською (15%). Добавки за володіння англійською та німецькою — нижче, 11% та 12% відповідно. Це пов'язано з тим, що перші три мови серед опитаних зустрічаються набагато рідше, порівняно з англійською та німецькою.

Soft skills: критичне мислення і здатність знайти бронежилет 

#6. Problem solving

Вирішення проблем — здатність впоратися зі складними та несподіваними ситуаціями. Останні 3 роки, а особливо останні 3 місяці, змушують нас щодня «прокачувати» цю навичку.

Сьогодні компанії розраховують на людей, які можуть самі оцінити ситуацію та вирішити питання без допомоги тімліда. Цю навичку можна розвинути через:

 • активне слухання
 • комунікацію
 • командну роботу
 • критичне мислення
 • готовність брати відповідальність за рішення

Результати дослідження The Economist та Intelligence Unit кажуть, що problem solving (згадали 50% опитаних), робота в команді (35%) та ефективна комунікація (32%) — три основні навички, необхідні компаніям.

#7. Критичне мислення

В епоху фальшивих новин, суперечливих даних та величезної кількості інформації критичне мислення — єдиний спосіб адекватно оцінювати реальність. Звіт Hart Research Associates показав, що 93% роботодавців ставлять подібну навичку в кандидата навіть вище, ніж ступінь бакалавра.

Критичне мислення — це здатність мислити раціонально, розуміючи різницю між припущеннями та фактами. Такий скіл дозволяє ставити під сумнів те, що здається істиною, шукати і приймати різні джерела інформації, а також змінювати думку, якщо вона виявиться помилковою.

Без такої навички людина піддається навіюванню, сліпій впевненості та безвідмовному дотриманню вказівок згори. З 24 лютого 2022 року це стало особливо помітним. Тому критичні здібності варто розвивати не лише з метою підкорити роботодавця, а для того, щоб не стати «жертвою пропаганди».

#8. Креативність

Deloitte вважає, що до 2030 року дві третини професій базуватимуться на soft-скілах. А дослідження McKinsey показує, що до тих пір близько 30% робочого часу можна буде автоматизувати. Це мотивує кандидатів сфокусуватися на «м'яких» навичках, які недоступні машинам.

Одна з них — креативність. Сьогодні «незашореність» цінується нарівні з hard-скілами. Це здатність думати, бачити та вирішувати завдання по-новому. Розвинути креативне мислення можна через:

 • пошук закономірностей
 • цікавість
 • спостереження
 • нетворкінг
 • сміливість
 • експерименти

Креативність потрібна навіть у війні. Українські журналісти, режисери та піарники створили цілий креативний фронт, який морально підтримує країну та бореться із роспропагандою. У тому числі завдяки креативним силам України про нас говорить увесь світ.

Рекомендуємо прочитати:

img-billboard-620a7ba2b52bc007256381.jpg

Ненудна реклама: killing-ідеї для вуличних білбордів і банерів

Читати

#9. Нетворкінг

Вважається, що люди зі зв'язками — найуспішніші. Результати дослідження The future of skills: employment in 2030 свідчать, що незважаючи на автоматизацію робочих процесів, навички міжособистісного спілкування ставатимуть все більш затребуваними.

Нетворкінг — це не привітання бездушними картинками у Viber. Він про людяність, підтримку, допомогу та можливість вижити у прямому значенні. Від того, наскільки людина вміє налагоджувати та підтримувати контакти, сьогодні залежить рівень її комфорту та безпеки.

Нетворкінг став основною силою багатьох українців: він допомагає знаходити роботу, житло, транспорт, бронежилети, передавати валізи з речами по всьому світу та просто відчувати, що ти не сам.

#10. Self-менеджмент 

Робочий і особистий простір настільки необмежений, що навичка управління собою набуває нового сенсу. Self-менеджмент — це вміння:

 • ухвалювати рішення
 • керувати своїми ресурсами — часом, станом, грошима тощо
 • постійно самонавчатися
 • організувати робоче місце у будь-яких умовах
 • дотримуватися дедлайнів
 • брати відповідальність, а не чекати, поки її дадуть
 • виконувати завдання без мікроменеджменту з боку керівника

Рекомендуємо прочитати:

kopiya-kariera-site-61c3043d4da5e280803949.png

4 інструменти для розвитку кар’єри

Читати

Скіл self-менеджменту світ почав «прокачувати» ще у 2020 році, коли карантин змішав в один простір роботу, дім, дітей, навчання і тварин. Тоді ми добре підготувалися, а тепер відпрацьовуємо навичку на повну. І якщо у 2020 році цей скіл допомагав під час локдауну підтягнути мову і фігуру, то в 2022-му — врятувати життя і зберегти адекватність.

#11. Адаптивність

У 2015 році серед топ-скілів World Economic Forum виділяв уміння «слухати» та «орієнтуватися на клієнта». Сьогодні їх замінили «критичне мислення» та «адаптивність». Це пояснюється ще більшою кількістю інформації та швидкістю змін.

Адаптивність включає:

 • стресостійкість
 • швидкість реакції на те, що відбувається
 • здатність вчитися та перенавчатися
 • гнучкість мислення

Якщо раніше успішну кар'єру гарантувало підвищення кваліфікації, то тепер reskilling та upskilling — лише частина навички адаптивності людини.

Про це говорять Джессіка Шуллер та Уго Фігейредо у своїй науковій статті. Вони проаналізували такі «навички майбутнього», як креативність, критичне мислення, комунікація, робота в команді, і дійшли висновку, що всі навички можливі лише при здатності людини підлаштовуватися під умови, що змінюються.

Сьогодні ми змушені швидко адаптуватись до нової реальності. Ми живемо в чужих сім'ях і різних країнах, спілкуємося незнайомими мовами, скорочуємо витрати, розбудовуємо кар'єру, бізнес і життя. Й адаптивність у цьому відіграє ключову роль.

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!
Курс з теми:
«Communicative Business English»
Business English
Веде Riabova Kateryna
1 липня 30 серпня
Riabova Kateryna