Як стати проджект-менеджером в IT | Бізнес-школа Laba (Лаба)
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

Зміст

Як стати проджект-менеджером в IT

Лайфхаки від найкращого PM-а за версією Ukrainian IT Awards.

cover-pmituk-61a5f3a465df7010015040.jpg

Проджект-менеджменту не навчають в університетах. Можливо, деякі виші і мають такі спеціалізації, проте вони не зовсім відповідають потребам ринку. Тож якщо вирішили стати PM-ом — готуйтеся, що нові знання потрібно опановувати самостійно і вчитися здебільшого на практиці.

У цьому матеріалі лайфхаками і конкретними кроками, як стати проджект-менеджером в IT, ділиться Тарас Федорук — найкращий PM за версією Ukrainian IT Awards 2019.

Він пройшов шлях від Junior Project Manager до Senior Delivery Manager, за 8 років у сфері встиг попрацювати в Україні та Нідерландах. І зовсім скоро стартує його курс у Laba — «Проджект-менеджмент в ІТ».

Чим займається проджект-менеджер в IT

Проджект-менеджер керує командою і відповідає за досягнення цілей проекту. Він взаємодіє з командою та зовнішніми стейкхолдерами, спрямовує зусилля на те, щоб робота була продуктивною, а клієнт — задоволеним.

Типовий день проектного менеджера можна умовно поділити на дві частини:

#1. Збір останніх статусів у проекті. Статуси включають як уже зроблені кроки, так і плани на найближчий час. Потрібно узгодити нові плани чи перепогодити поточні, а також визначити ризики та проблеми, які можуть з’явитися у проекті.

#2. Робота над виявленими проблемами. Вона передбачає комунікацію з командою, замовниками та іншими стейкхолдерами, оновлення документації, перегляд планів. А також напрацювання плану дій: що зробити, аби не сталося чогось поганого, або як скоригувати роботу через наявні проблеми.

Наприклад, за тиждень ви маєте показати замовнику певну деталь функціоналу. Але з’являється технічна проблема: ви домовилися встановити аплікацію версії 1.0, а потім дізналися, що потрібна аплікація версії 1.4. Ви дивитеся в код чи документацію аплікації і розумієте, що часу буде замало.

Що робити? Тут може бути кілька варіантів коригувального впливу:

  • ви можете домовитись із замовником, що спочатку завершите інтеграцію з аплікацією попередньої версії, а потім займетесь її оновленням.
  • якщо попередній варіант неможливий, потрібно оцінити вплив зміни і прокомунікувати новий статус. Приміром, сказати, що команда виконає завдання не за п'ять днів, а за сім.

Якщо і такий варіант не підходить, ви починаєте обговорювати залучення інших фахівців, або видалення якихось завдань з поточного обсягу тощо.

Які скіли потрібно мати, щоб працювати проджект-менеджером

Потрібен певний набір hard і soft skills, але не скільки для професії загалом, як для певних галузей та компаній, у яких ви працюватимете.

Hard skills — це навички, які дозволяють вам виконувати роботу в певній ролі. Якщо ви працюєте проектним менеджером, то володієте певним набором хард-скілів — організація, планування, інтеграція — який відрізняє вас від розробників, тестувальників чи аналітиків баз даних. А soft skills дають змогу співпрацювати з усіма людьми, котрі вас оточують.

Зважаючи на те, що майже 80% роботи проджект-менеджера складає комунікація, без софт-скілів обійтися неможливо. Ви не можете замкнутися на верхівці вежі і планувати проект, а потім спускати якісь скрижалі, стверджуючи, що це істина в останній інстанції.

Саме тому моя основна роль — залучення людей та організація середовища так, аби вони могли продуктивно взаємодіяти, а наша робота була прозорою і зрозумілою для всіх.

Проектний менеджер має поєднувати в собі три групи навичок, що входять до трикутника талантів PMI talent triangle:

  • технічний менеджмент — знання, навички та поведінка, що належать до специфічного домену проектного, програмного чи портфельного управління;
  • лідерство — знання, навички та поведінка, що належать до здатності керувати людьми для досягнення спільних цілей;
  • стратегічний та бізнес-менеджмент — знання, навички та поведінка, що належать до специфічного бізнес-домену, який дозволяє краще керувати командою.

Проджект-менеджер має володіти всіма цими навичками, проте в різних компаніях основний фокус може відрізнятися.

Наприклад, якщо ви працюєте у компанії з розвинутою компетенцію бізнес-аналізу, може скластися ситуація, що проджект-менеджер слабко залучений до роботи над вимогами до продукту — тут усе вирішують бізнес-аналітики.

Або ви можете працювати в компанії, яка не впроваджує практики ризик-менеджменту. Тоді ви виконуєте свою роботу, а ризик-менеджмент залишається осторонь.

У деяких компаніях проджект-менеджери більше залучені до комунікації і менше — до роботи з документацією.

Що я вважаю найбільш важливим із soft skills:

#1. Побудова відносин у команді, між командами і зі стейкхолдерами

По-перше, це безпосередньо комунікація.

По-друге, управління очікуваннями. Команда і стейкхолдери мають власні очікування — варто їх проговорювати, зробити прозорими і вирівнювати з цілями проекту.

Трапляється, що цілі проекту одні, а деякі стейкхолдери прагнуть іншого. Це потрібно розуміти і враховувати. Аналогічно з командою: вона може бути незадоволена чимось. Треба зрозуміти, в чому полягає розрив у цілях, і спробувати вплинути на ситуацію.

По-третє, це досягнення результатів. Ми маємо будувати реалістичні очікування щодо того, коли будуть досягнуті цілі. Це викликає довіру до команди — показує, що вона прозора і передбачувана у хорошому сенсі цього слова. Те саме стосується і стейкхолдерів: якщо вони щось обіцяють команді, наприклад, надати певну інформацію, то проектний менеджер має її отримати.

#2. Емоційний інтелект — вміння розрізняти і правильно сприймати власні емоції та емоції інших людей. EQ допомагає в побудові стосунків: чим краще ви розумієте людину, її наміри і цілі, тим легше вам буде з нею співпрацювати.

#3. Навички презентації — вміння доносити інформацію про себе, команду і ваші досягнення. Це може бути що завгодно — починаючи зі slide deck для мітингу із запуску проекту, і закінчуючи тим, як ви особисто промотуєте команду та її успіхи всередині організації.

Чи важливо проджект-менеджеру мати технічний бекґраунд

Так, але є нюанси.

Якщо у вашій команді 20 людей із різними компетенціями, чи означає це, що ви маєте розбиратися у всьому? Це фізично неможливо.

Я займаюся проджект-менеджментом 8 років, у мене понад 10 професійних сертифікатів, і я працюю в середньому 50 годин на тиждень, якщо включати час навчання. Тому мені складно уявити, що одночасно я є сеньйором за іншим напрямом.

З іншого боку, казати «я був сеньйор-розробником і став проджект-менеджером, але й далі залишаюся сеньйор-розробником» — не вийде. Адже технології розвиваються шаленими темпами. Сеньйори в технічних спеціальностях також інвестують багато часу, щоб залишатися на коні в своїй царині.

Тому необхідний технічний бекґраунд для проджекта — це розуміння загальних принципів, як створюється програмний продукт. Важливо знати, чим і з якою користю для продукту займаються розробники, дизайнери, архітектори, тестувальники. Ці знання приходять або з досвідом, або завдяки загальним курсам.

Рекомендуємо прочитати:

img-64775d5beb262261271328.png

Як вести IT-документацію, щоб тримати порядок на проєкті

Читати

Як стати проджект-менеджером в IT

Крок №1. Отримати теоретичну базу

Для цього підійдуть будь-які курси. Зважайте, аби вони були комплексними та охоплювали весь життєвий цикл проекту.

Якщо ви новачок, не треба йти на курси із планування проекту, роботу з трекерами чи інші вузькі напрямки — це не допоможе. Потрібна комплексна картина. Проектний менеджер повинен мати холістичне бачення, адже він відповідає за те, щоб осягнути весь проект як єдине ціле.

Крок №2. Намагатися знайти позиції інтерна або джуніора

Зараз багато компаній запускають інтернатури з проджект-менеджменту, наприклад, Globallogic і SoftServe.

Компанії зацікавлені в тому, щоб не просто наймати фахівців з ринку, а навчати людей під свої стандарти. Вони беруть новачків із мінімальною базою знань і хочуть бачити ініціативу з їхнього боку — проходження певних курсів або мінімум півроку досвіду.

У чому різниця між позиціями інтерна та джуна? Джуніор може взяти простий проект і провести його від початку до кінця. Це відрізняє його від інтерна, який володіє більш теоретичними, ніж практичними навичками, і ще не може власноруч вести проект.

Крок №3. Потрапити на співбесіду й отримати фідбек

Якщо ви провалили співбесіду, дізнайтесь причини: наприклад, брак знань чи досвіду — тоді повертайтесь на крок №2. Якщо пройдете — ви потрапили в компанію і прямуйте до кроку №4.

Крок №4. Скласти індивідуальний план розвитку на позиції

Самостійно чи за допомогою ментора потрібно продовжувати шлях до позиції проджект-менеджера з чітким планом хоча б на рік. Зрештою, у вас обмежений обсяг знань щодо більшості речей, тому зрозумійте, що саме варто надолужити, аби втриматися у компанії і зростати далі.

Що найскладніше в роботі проджект-менеджера

Розуміти, що ваша робота не гарантує успіху проекту, а лише підвищує його ймовірність. Об'єктивно оцінюйте, що перебуває у сфері вашого впливу, а що — ні. Проекти — комплексна система, в якій залучено багато людей. І в кожної групи людей є свої цілі та амбіції. Тому ви не застраховані від того, що певні проекти будуть фейлитися.

Які книги прочитати початківцям

  • «Deadline. Роман про управління проектами» Том ДеМарко
  • «Управління проектами для чайників» Стенлі Портні
  • «Практична проектна ініціація» (Practical Project Initiation) Карл Вігерс
  • «Шлях камікадзе» Едвард Йордон

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!
Курс з теми:
«Project Manager»
Бізнес і управління
Веде Павло Харіков
6 серпня 12 вересня
Павло Харіков