8 кроків для підприємців, щоб зберегти бізнес | Бізнес-школа Laba (Лаба)
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

Зміст

Антон Шулик: «Будьте чесні перед собою та бізнесом. Відкиньте все, без чого компанія зможе продовжити працювати»

8 кроків для підприємців, щоб зберегти бізнес.

cover-shulyk-advise-6267fd00e90a8702133865.jpg

Криза не буває «вчасно» і до неї не можна бути готовим на 100%. Згідно з опитуванням EBA, з початку військових дій в Україні лише 17% компаній продовжують працювати в повному обсязі. Ніхто не знає, що буде завтра, але сподіватися, що все вирішиться само собою, — шлях у нікуди.

Що робити, щоб компанія подолала кризу, — розповідає лектор курсу «Управління фінансами», ex-GM Uber Eats Ukraine та CFO у виробничій бізнес-групі зі штатом понад 200 осіб Антон Шулик.

Обговорили 8 зрозумілих кроків для підприємців та розібралися в особливостях спрощеної системи оподаткування України.

#1. Скорочуйте витрати з розумом

Передусім поставте собі запитання: «Яка фінансова подушка є у компанії і скільки бізнес проживе за наявних доходів і витрат?». Швидше за все, відповідь буде невтішною. Тому визначте, як скоротити витрати, щоб з урахуванням мінімальних доходів і залишків грошей компанія проіснувала хоча б 3-4 місяці.

Сьогодні — час аналізу та пошуку найважливіших елементів бізнесу. Те, що не критично для виживання, переносіть, передомовляйтеся, скорочуйте, відмовляйтеся.

Є два підходи для аналізу — від зовнішнього до внутрішнього, коли спочатку врізаються явно зайві витрати, наприклад, презентаційні або високі бонуси, etc. Або навпаки, коли насамперед дивимося на те, що залишаємо, ядро, без якого бізнес не виживе. У будь-якому разі компанії варто максимально оптимізувати витрати:

  • перевірити, від яких платних підписок та послуг можна відмовитися чи отримати безкоштовно — багато сервісів дали таку можливість
  • визначити, чи можливо сплатити податки без шкоди для бізнесу (зараз немає штрафів за несвоєчасне подання звітності, але якщо компанія може платити, краще продовжувати це робити)
  • обговорити з орендодавцями офісів, складів та інших приміщень можливість зниження орендної ставки або зовсім замороження на період воєнних дій у країні
  • домовитися з вітчизняними постачальниками про дисконти або відстрочення виплат за «довоєнними» боргами
  • домовитися з іноземними постачальниками та партнерами про відстрочення виплат з урахуванням поточних обмежень за міжнародними платежами
  • знайти альтернативних постачальників з метою оптимізації термінів, вартості, а можливо, і технології виробництва
  • тимчасово скоротити високі зарплати чи перевести працівників на базовий дохід — умовно $500 кожному, щоб зберегти команду

Будьте чесні перед собою та бізнесом. Якщо щось працює не так, як потрібно, оптимізуйте витрати і процеси, щоб не втратити компанію повністю.

 

#2. Плануйте грошовий потік хоча б на місяць уперед

Цикл планування скоротився у всіх підприємств, зокрема й у великих. Сьогодні прогнозування дій можливе на квартал, а фінансів — на місяць-два наперед.

З моменту війни минуло вже 2 місяці — проаналізуйте, які прибутки збереглися, а які — відпали. Від цих цифр плануйте грошовий потік на найближчий місяць, а краще на три. Жорсткість прогнозів зараз вища — стежте за відхиленнями, причинами і не допускайте їх знову.

Усі попередні плани у більшості компаній сильно змінилися. Тому можна використовувати метод бюджетування з нульовою базою, тобто коли ми плануємо доходи та витрати з чистого аркуша, без прив'язки до показників минулих періодів.

Замість того, щоб робити аналітику даних попередніх періодів, ми фіксуємо доходи та витрати, які є зараз, та додаємо планові результати поточних дій. Ключове завдання цього підходу — відійти від попередніх сценаріїв і чесно подивитися на сьогоднішню ситуацію.

Зараз важливо мати відкриті рахунки в кількох банках, а також навчитися використовувати криптовалюти для розрахунків із платежів, які не належать до критичного імпорту.

#3. Прив'язуйте планування до реперних точок

Якщо раніше ви орієнтувалися на економічні показники, то тепер розумніше виходити з подій у країні.

Зараз ще сильніше, ніж раніше, важлива наявність різних сценаріїв. Прив'язуйте оптимістичні, реалістичні та песимістичні фінансові плани до подій, у яких ситуація може розвиватися по-різному: затишшя, загострення військових дій, перемога, etc.

Рекомендуємо прочитати:

img-fincheckupua-61eeba1caa8c6497137805.jpg

Як зрозуміти, чи здорова ваша компанія

Читати

У кожному з варіантів продумайте, як звести витрати з надходженнями та накопиченнями. Наприклад, якщо йдемо за песимістичним планом, то фінансуємо лише платежі постачальникам та зарплати на мінімальному рівні, якщо за реалістичним — є ресурс заплатити податки та оренду, etc. Як би там не було, перегляньте звіт PnL та відмовтесь від усього, без чого компанія зможе продовжити свою діяльність.

Сьогодні не можна витрачати багато часу та ресурсів на планування. Все має бути швидко, гнучко та адаптивно — щоб у разі, якщо ситуація дуже змінилася, оперативно переглянути плани та дії.

#4. Слідкуйте за головними показниками бізнесу в кризовий час

Незалежно від ситуації, у компанії мають зводитися три звіти: P&L, Сash flow та Баланс. Їх важливо продовжувати вести, але у кризовий час особливо звертайте увагу на:

  • вхідний та вихідний грошовий потік — те, що зібрали з клієнтів, і те, що виплачуєте. В ідеалі зведіть у нуль чи хоча б невеликий мінус. Не може бути великого відпливу грошей, якщо немає припливу. Це помилка — не розбиратися з витратами, навіть якщо маєте запас коштів. Потрібно миттєво зводити надходження із платежами.
  • обсяг вхідних заявок та продажу. Налагодьте обсяг базових послуг, за який поступово почнете отримувати гроші та забезпечте новий грошовий потік. Крім руху коштів, це важливо задля подальшої переорієнтації бізнесу.
  • показник задоволеності та лояльності покупця — комунікуйте зі своєю авдиторією, беріть зворотній зв'язок так само, як у співробітників. Це не фінансові показники, але вони є вкрай важливими, щоб зберегти найцінніше, що є в бізнесі, — контакт із людьми.

#5. Утримуйте увагу клієнтів, навіть якщо вони не хочуть витрачати гроші, як раніше

Від того, як ви спілкуватиметеся з цільовою аудиторією, залежить, чи повернуться до вас клієнти. Тому продовжуйте працювати з ними, робіть спеціальні пропозиції, утримуйте інтерес.

Постійним покупцям пропонуйте співпрацю «за відкритою ціною» — коли людина платить стільки, скільки може або вважає за потрібне. Частина клієнтів — амбасадори брендів, які готові підтримувати улюблені компанії, навіть якщо продукт не потребує. Такий підхід застосовується, якщо йдеться про нематеріальні послуги, які не вимагають додаткових витрат для тиражування кожної наступної одиниці. Сюди входять програмні продукти, які поширюються через передплату, групові консультації, тренінги та освітні програми.

Якщо йдеться про товарний бізнес (виробництво та дистрибуція товарів) або послуги з матеріальною складовою (медичні або косметичні клініки), то кожна одиниця вимагає додаткових витрат, а значить, потрібно добре розуміти собівартість цих товарів/послуг, оскільки зараз вона буде збільшуватися.

У такому разі можна застосовувати спеціальні знижки для окремої групи покупців — наприклад, тільки для постійних або нових, тільки для клієнтів з областей, де проводяться активні бойові дії, etc.

Важливо продовжувати робити обсяги закупівель, виплат, продажу та іншої діяльності, щоб утримувати контакт із співробітниками, покупцями, а також загалом тримати систему — вона має продовжувати працювати, нехай навіть із зниженим потоком грошей.

#6. Будьте обережні зі знижками

У ситуації зі зниженням ціни важливо «не вимити оборотний капітал» — тобто не зменшити базу грошей, яку ви використовуєте для закупівлі нового товару. Якщо закупівельні ціни зростуть, а капітал зменшиться, то доведеться закуповувати менше та продавати менше, що призведе до падіння обсягів бізнесу.

Застосовуючи знижки сьогодні, ви продаєте дешевше те, що завтра коштуватиме дорожче у закупівлі. Наприклад, на ринку будматеріалів зараз затишшя — компанії-постачальники очікують зростання вартості на рівні 15–25% і не хочуть продавати сьогодні те, що є, бо чекають нових цін.

Також розділяйте ходовий та неходовий товар. Якщо продукт має попит — продавайте за повною ціною (за винятком спеціальних знижок для пільгової категорії покупців).

Розмежовуйте товари та групи клієнтів, для яких робите знижки. Шукайте креативніші способи маркетингу, ніж просто низька ціна. Також пам'ятайте, що коли ви робите знижки для всіх, вони поширюються і на тих, хто може купити за повною вартістю.

Враховуйте, що сьогодні валютний курс зафіксований, а на чорному ринку він вищий за офіційний на 10–15%. Щойно його відпустять у вільне плавання — на нас чекає певна девальвація. Тому підтримуйте рівень оборотного капіталу заради можливості підприємства надалі продовжувати діяльність.

#7. Шукайте нові можливості, ринки та географії

Зараз як ніколи важливо бути швидкими та адаптивними. Більшості компаній потрібна переорієнтація. Новий формат бізнесу лежить у площині неохоплених продуктів, ринків та географій.

Попит дуже змінюється, виникають нові потреби — амуніція, продукти харчування тривалого зберігання, логістичні послуги. Визначте, як ви можете задовольнити потребу існуючими силами вашої компанії.

В Україні є ринки, в яких попит просів не сильно, а подекуди й зріс. Наприклад, продуктові мережі в західних областях отримали приріст виторгу близько +20% (як і інший роздрібний сервісний бізнес), що пов'язано зі збільшенням кількості покупців у цій географії.

Рекомендуємо прочитати:

img-bychance-6108f8d9e7173030343067-61bc395d4fe4d287276132.webp

4 випадковості, що вплинули на економіку цілих країн

Читати

На експортних ринках за межами України мало що змінилося, хіба що виник дефіцит товарів, за які раніше відповідали українські постачальники, — наприклад, олії. Відповідно, потрібно проаналізувати шанси виходу туди зі своїм товаром чи послугою – скористайтеся цією можливістю.

Також краудфандинг став добрим джерелом коштів для соціальної діяльності. Є приклади, коли підприємці залучають добровільні внески від клієнтів, щоб займатися гуманітарною допомогою, як ресторани Дмитра Борисова чи ательє Kachorovska, або роблять внесок у благодійність, як Guzema Foundation.

Головне — продовжувати займатися тим, що компанія вміє краще за інших, і дивитися, що ще можна робити добре в інших напрямках.

#8. Збільшуйте витрати лише в тому разі, якщо зможете їх окупити

Витрати повинні призводити до зростання доходів у найближчому майбутньому. Якщо можете вкласти 10 та отримати 15 — робіть це. Нині горизонт інвестицій, як і планування, зменшився — гроші мають обертатися швидко.

Якщо бізнес сфокусовано на торгівлі, відновлення витрат починається з купівлі нового товару та витрат на рекламу. Якщо бізнес сервісний — із найму людей. У будь-якому разі ці витрати мають призвести до доходів у найближчому майбутньому.

Також розглядайте пільгові кредити, не бійтеся відсотків і комісій — це буде під силу компанії, якщо ви знайшли шлях у новому середовищі і точно знаєте, як масштабуватися. Поки що бізнес не розуміє, як перебудовуватися і перекривати витрати — не варто їх і збільшувати.

Рекомендуємо прочитати:

img-shulyk-uk-61a0b2dc6dc94235974303-min-62ac7eb67a6e6382330057.jpg

Бізнес і прибуток: скільки брати на особисті витрати?

Читати

І насамкінець — що нового в оподаткуванні для українських компаній

Сьогодні, окрім волонтерства, одна з ключових відповідальність компанії — сплата податків. Чим більше організацій платитимуть їх вчасно, тим сильніше підтримають державу та економіку.

Україна зараз полегшує ведення бізнесу з точки зору оподаткування — знімає штрафи за несвоєчасну сплату або подання звітності для будь-якого податку та збору. З іншого боку, держава пропонує нові форми оподаткування, щоб бізнес сплачував до скарбниці щомісяця, використовуючи 2% податок з обігу.

Уряд запровадив два важливі оновлення.

Перше — всі українські компанії мають можливість перейти на систему сплати податку з обігу в розмірі 2%, замість ПДВ і податку на прибуток. Спрощена система оподаткування, яка раніше була доступна лише фізособам та підприємцям, стала доступною для великої кількості компаній.

Друге — для бізнесів, які перейшли на спрощену систему, скасовується сплата ПДВ та митних зборів при імпорті товарів в Україну. Є винятки: наприклад, підакцизним товарам залишили сплату, але ставки зменшили. Це дозволить не заморожувати гроші при ввезенні товарів в Україну і, ймовірно, допоможе уповільнити зростання цін на товари та послуги, яке на нас неминуче чекає.

Особливо актуальною ця спрощена схема буде для компаній, що працюють із роздрібним продажем фізособам та ФОП. Решті бізнесу, який має справу з юридичними особами в ланцюжку з ПДВ (постачальники рітейл-мереж або великого бізнесу), ймовірно, є сенс залишитися на загальній системі оподаткування.

Для ухвалення рішення важливо дивитися на свій ланцюжок постачань, тобто постачальників та покупців, координуватися з ними, а також спиратися на розрахунок ефективної ставки оподаткування.

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!
Курс з теми:
«Юніт-економіка»
Фінанси
Веде Мельников Андрій
6 червня 12 липня
Мельников Андрій