Опитування Національної асоціації коледжів і роботодавців США показало: 82% компаній оцінюють здатність критично мислити як must have, розглядаючи кандидатів.
Розібралися, чим критичне мислення корисне на роботі та як його прокачати.
Звіряємо орієнтири: що таке критичне мислення
Це когнітивний процес, за допомогою якого людина може знаходити та перевіряти інформацію.
Уміння критично мислити не означає, що потрібно постійно негативно ставитися до всього довкола. Йдеться швидше про відкритий, допитливий розум, який хоче скласти свою думку на основі всієї інформації про ситуацію.
Чому важливо розвивати критичне мислення
Причина №1: Алгоритм для системного розв’язання проблем
Оцінюючи різні варіанти, ви точно прийдете до більш обдуманого вибору.
Як може виглядати процес problem solving з активним критичним мисленням:
Причина №2: Якісний аналіз ситуації
З прокачаним скілом критичного мислення ви можете розглядати проблему з різних точок зору. Завдяки тому, що ви думаєте ширше, аналіз стає глибшим. Крім того, «покрутивши» ситуацію з усіх боків, можна знайти нові шляхи її розв’язання, неочевидні на перший погляд.
На роботі критичне мислення допоможе вам:
- Поліпшити процес ухвалення рішень, оцінити обґрунтованість аргументів та їх потенційний вплив на ситуацію.
- Формувати власну думку на тему, розвивати свою впевненість.
- Краще взаємодіяти з колегами та керівником.
- Оцінити свою роботу та знайти вузькі місця.
Попри цілий список «за», прокачати цей скіл не так вже й просто. Ось основні причини, що можуть стати на заваді:
- Упередженість. Ми часто «впираємося» у власні звичні патерни, які заважають розглянути альтернативи. Такий підхід призводить до неправильних рішень.
- Невпевненість та страх провалу. Люди, яким не вистачає впевненості, уникають викликів чи будь-якого потенційного ризику. Через це вони часто не мають шансів побачити нові можливості.
- Неготовність до альтернативи. Ті, хто не готовий прийняти чи хоча б розглянути інші точки зору, тонуть у власних переконаннях. Рано чи пізно така стратегія призводить до відриву від реальності, і кількість неправильних рішень тягне людину на дно.
Проте навіть такий корисний скіл як критичне мислення має мінуси. Наприклад, воно «зжирає» креативність. Людям з добре прокачаною навичкою може бути складно придумувати нестандартні рішення або робити висновки, якщо недостатньо інформації.
8 порад, щоби прокачати навичку критичного мислення
1. 5 «чому»
Це метод розв’язання проблем, за допомогою якого можна докопатися до їхньої першопричини. Ось як застосовувати техніку:
- Чітко визначте проблему: що відбувається та що потрібно виправити.
- Проаналізуйте, чому виникає проблема, та запишіть відповідь. Повторіть цей крок 5 разів.
- Оцініть відповіді та подивіться, чи дають вони уявлення про причину проблеми.
- Використовуйте першопричину, щоб знайти рішення.
2. Визначте та оцініть свої методи обробки даних
Важливо зрозуміти, як ви слухаєте, інтерпретуєте, а потім реагуєте на інформацію. Розуміння ваших упереджень і того, як вони впливають на рішення, — перший крок до апгрейду критичного мислення. Ви зможете діяти раціональніше, якщо спочатку розберетеся, як думаєте і що штовхає вас робити той чи інший вибір.
Прокачати скіл обробки інформації можна за допомогою методу розгортання (експлікації):
- Виразно визначте проблему, опишіть суть ситуації максимально докладно.
- Уявіть, що у вас немає жодних рамок для розв’язання. Що ви будете робити?
- Зафіксуйте всі, навіть максимально несподівані та відірвані від реальності варіанти розв’язання проблеми.
- Зробіть перерву, а потім поверніться до реальності та спробуйте перенести в неї отримані варіанти.
3. Шукайте нову інформацію
Знайомтеся з різними джерелами — це допоможе розширити розуміння світу та покращити навички критичного мислення.
При оцінці аргументів шукайте логічні помилки, недоліки в міркуваннях та упередження. Так ви зможете визначити сильні та слабкі сторони суперечки, щоб зробити обґрунтований висновок. Також проаналізуйте власні думки та переконання. Подумайте, як особистий досвід міг вплинути на вашу думку.
Створити більш повну картину у своїй голові можна за допомогою техніки сепарації:
- Спробуйте поглянути на ситуацію збоку, відкинути емоції та особисте ставлення.
- Поставте собі запитання:
▫️ «Чи не ставлюся я до ситуації упереджено/суб'єктивно»
▫️ «Чи немає у прийнятому рішенні особистого інтересу? Якщо так, то як він впливає на підсумок?
▫️ «Як вчинила б людина збоку / та, чия думка для мене важлива?»
4. Плануйте на декілька кроків уперед
Постарайтеся оцінити, як інші можуть ставитись до ситуації або рішення, яке ви ухвалюєте. Визначте можливі сценарії і подумайте, що може змінитися як позитивно, так і негативно. Вміння передбачити результат, до якого приведуть ваші дії, допоможе зробити правильний вибір.
5. Перевірте нову інформацію
Чи то стаття, якою хтось поділився в соцмережах, чи дані, пов'язані з вашою роботою.
Ось декілька питань, які варто ставити під час перевірки:
▫️ Чи повна ця інформація?
▫️ Які докази надано на підтримку аргументу?
▫️ Яка точка зору не представлена?
▫️ Чи є джерело надійним?
▫️ Якою є мотивація для подання цієї інформації? Може, вам намагаються щось продати чи змусити вжити певних дій (наприклад, проголосувати за того чи іншого кандидата)?
Так, наприклад, у 2017 році вчинила компанія Cambridge Analytica. Сервіс маніпулював даними 50 млн користувачів Facebook та іншими рекламними інструментами. Метою було створити у виборців потрібне враження про Дональда Трампа та очорнити його конкурентів.
Фахівці налаштовували рекламу так, щоби пошукові системи видавали потрібні відомості про Трампа і при цьому псували образ суперників. Наприклад, на запит «Трамп Ірак» або «Клінтон Ірак» висвічувалися тексти на кшталт «Клінтон була за війну, а Трамп — проти». Мета була досягнута, але коли скандал розкрився, полетіли голови. Капіталізація Facebook за тиждень впала на $58 млрд, компанія заплатила штраф Федеральній торговій комісії США (FTC) — близько $5 млрд.
Олександра Нікса, гендиректора Cambridge Analytica, спочатку усунули, а потім звільнили. Крім того, компанія попрощалася з кількома менеджерами, які були причетні до скандалу, або знали про ситуацію.
6. Розглядайте декілька точок зору
Кожен має власні мотиви. Тому, коли хтось надає вам інформацію, подумайте, чи є інші сторони історії — і спробуйте з'ясувати їхню точку зору.
Ставити запитання — один із найпростіших способів дізнатися більше. Щоби прокачати цей скіл, потренуйтеся самі з собою. Наприклад, придумайте та запишіть 50 запитань до картини художника епохи Відродження, до фільму чи книги.
Така вправа здається легкою лише на перший погляд, а на практиці на половині списку креативність починає буксувати. Навчившись складати подібні переліки, ви привчите мозок звертати увагу на незначні нюанси. Цей підхід стане у пригоді і в реальному спілкуванні, щоб уточнити точку зору опонента або зрозуміти, чому вас насторожує начебто логічний аргумент.
7. Практикуйте активне слухання
Уважно слухайте, що вам кажуть інші, та спробуйте скласти чітку картину їхньої точки зору. Емпатія — корисна навичка, адже поставивши себе на місце людини, ви можете зрозуміти її мотиви й обернути їх собі на користь.
Намагайтеся слухати без осуду — пам'ятайте, що критичне мислення полягає в тому, щоб зберігати відкритий і неупереджений розум.
8. Навчіться спостерігати
Людина, яка уважна до свого оточення, помічає найдрібніші деталі та активно слухає, — чудовий критичний мислитель. Будьте спостережливими, звертайте увагу на словесні та невербальні сигнали.
Професор психології Медичної школи Каліфорнійського університету в Сан-Франциско Пол Екман вивчав обман близько 40 років. У своєму масштабному дослідженні він дійшов висновку: навіть суперпідготовлені агенти американських спецслужб розкривають брехню за невербальними ознаками (рухами очей, мімікою, положенням тіла) лише у половині випадків. Це пов'язано з тим, що кожен із нас індивідуальний, а тому загальні підходи можуть схибити.
Лікар Ліліан Гласс у книзі «Мова тіла брехунів», радить для початку спостерігати за реакціями і природною поведінкою людини збоку. Це допоможе зрозуміти патерн її поведінки у звичайній ситуації та помітити, коли реакції відрізняються. Наприклад, подивіться, як людина відповідає на просте особисте запитання «Звідки ти?». Куди дивляться очі? Як звучить голос?
Визначивши цей базовий рівень, шукайте зміни у поведінці у 4 різних категоріях: рухи тіла, міміка, тон голосу та зміст мовлення.