Добірка для стратега: 13 книг, які розширюють свідомість | Бізнес-школа Laba (Лаба)
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

Зміст

Добірка для стратега: 13 книг, які розширюють свідомість

Як досягати фінішу не лише в іграх.

cover-strategybook-6017fa91608c8855839987-6363d6c07d9c8308073281.jpg

У комп'ютерних стратегіях кожен крок продуманий авторами гри наперед. Іноді це обмежує, у деяких випадках позбавляє «хліба і видовищ», проте при виконанні всіх умов гравець обов'язково досягне фінішу.

У житті хороша стратегія — це не лише план дій та прораховування наслідків, а ще широкий кругозір та велика частка креативності.

Розширюємо межі свідомості разом із нашою добіркою корисних книг для стратегів.

#1. «Як ми ухвалюємо рішення», Джона Лерер

Як розум поєднується з інтуїцією і що з них допомагає нам ухвалювати рішення? Американський психолог і журналіст Джона Лерер розбирає нейрофізіологію по кісточках, щоби пояснити глибинні процеси нашого мозку і те, як ми можемо на них впливати.

Замість традиційної книги з саморозвитку автор пропонує аналіз механізмів, які штовхають нас на цей розвиток, та рушійних процесів людського організму.

Теорія про те, що ми ухвалюємо рішення, спираючись на раціо, зважуючи всі за і проти, популярна ще з часів Платона, на ній будуються економічні моделі та серйозні стратегії. І все в ній добре, вважає Лерер, крім того, що ця теорія хибна.

Як взаємопов'язані логіка та інтуїція? Автор книги впевнений, що вони нерозривні. Саме інтуїція у критичний момент, коли мозок працює на межі, допомагає проаналізувати варіанти та ухвалити рішення.

Іноді завдяки чуттю ми приходимо до таких самих відповідей, які б знайшли після роздумів — просто в рази швидше. І в книзі «Як ми ухвалюємо рішення» Лерер пояснює, як у потрібний час покликати інтуїцію на допомогу логіці.

#2. «Інтегральне бачення», Кен Вілбер 

Якщо ви все життя чекали на випадок, щоб вигукнути: «Нарешті мені стали в пригоді шкільні інтеграли!», то це не він.

На думку автора, після прочитання його книги будь-яка людина може скласти план розвитку та розпочати практику інтегрального життя, в якому всі сфери максимально «прокачані» та врівноважені.

Часто трапляється, що в гонитві за розвитком одного аспекту, наприклад духовного, людина втрачає інші: достаток, інтелект, взаємини з соціумом. Для діагностики цієї проблеми Вілбер пропонує використовувати інтегральну карту — вона допоможе оцінити задоволеність сферами життя і визначить слабкі місця.

Автор книги проаналізував усі відомі системи та моделі людського розвитку, щоб на їхній основі виділити метод всебічного та повноцінного зростання. Згідно з теорією Вілбера, достатньо всього 5 компонентів, щоб вийти на якісно новий рівень. Яких саме — читайте в книзі.

#3. «Генії та аутсайдери. Чому одним все, а іншим нічого?», Малкольм Гладуелл 

Найвідоміша теза з книги Гладуелла — це правило 10 тис. годин. На думку автора, саме стільки потрібно людині, щоб виробити навичку та стати професіоналом у будь-якій галузі.

Для розкриття таланту необхідний збіг низки умов, причому значення має майже кожна дрібниця: національність, місце та час народження, вміння використовувати життєві шанси та обставини.

На прикладі обдарованих людей Гладуелл розбирає, чому один стане визнаним генієм, а інший — невдахою, які стратегії поведінки та персональні особливості призводять до того чи іншого результату.

Тож у чому полягає секрет успіху і чи існує він взагалі? Автор книги виділив кілька основних факторів, які збігалися у людей із високим рівнем реалізації. Однак навіть вони не допоможуть, якщо ви, наприклад, народилися в останні місяці року і мрієте про кар'єру хокеїста в НХЛ.

Рекомендуємо прочитати:

myth-633d9bdb3b98e107344120.png

5 причин, чому досвід — не завжди найкращий помічник

Читати

#4. «Стратегія блакитного океану. Як створити безхмарний ринковий простір і позбутися конкуренції», В. Чан Кім, Рене Моборн

Автори книги пропонують радикально новий шлях для розвитку та успіху. Замість того, щоб щосили «збивати лапками масло», варто перестати грати за правилами і вийти з гонки за місце під сонцем.

Чан і Моборн проаналізували стратегії та досвід розвитку топових компаній, після чого дійшли несподіваного висновку: найбільшого успіху досягли ті бізнеси, які не билися за місце в переповненому «пурпуровому» океані, а створювали свої — «блакитні», на стику технологій та різних сфер.

Один із найпопулярніших прикладів теорії Чана та Моборна — Cirque du Soleil. Невеликий цирк на зорі свого існування не міг скласти конкуренцію великим «традиційним» представникам сфери, оскільки утримання та транспортування тварин — дуже недешева справа.

Якоїсь миті організатори зрозуміли, що розважати треба не лише дітей, а й дорослих глядачів. Cirque du Soleil не могли дозволити собі утримання звірів, тому зробили ставку на талант трупи — так з'явився абсолютно новий формат першого у світі цирку без тварин.

Основну думку книги можна сформулювати так: невдахи йдуть второваною дорогою, витрачаючи сили та енергію на конкурентів, лідери створюють власний шлях, спрямовуючи всі ресурси на перемогу.

#5. «Мислення швидке й повільне»», Даніел Канеман

Пам'ятаєте мем про людину, яка сидить на іспиті та намагається пройти тест, але замість правильних відповідей у ​​її голові мавпи грають на тарілках? На думку психолога Даніела Канемана, у цьому жарті правди більше, ніж гумору.

Згідно з теорією автора, у момент, коли людині потрібно ухвалити рішення, у її мозку відбувається справжній бій між інтуїтивною та раціональною частинами. Щоб ми могли діяти виважено, задача має дійти до раціональної системи. А її можна прокачати, якщо подолати вроджену розумову лінь.

Описуючи схильність мозку до спрощення інформації, Канеман використовує страшний термін «перебільшена емоційна когерентність», яку називають «ефектом ореолу». Коли ми ухвалюємо рішення, наш розум звертається до попереднього досвіду, озброюється упередженістю і тим самим економить час. Тому найчастіше відповідь, яка здається нам найкращою, може виявитися неідеальною — просто мозок не хотів заглиблюватися в запитання та наново аналізувати безліч факторів.

Як навчитися вирішувати швидко і відсікати упередженість, яка тільки все псує, читайте в книзі.

Рекомендуємо прочитати:

book-65d8822b48651762968731.jpg

Що (де)мотивує навчатися: 8 фактів про наш мозок

Читати

#6. «Поштовх. Як допомогти людям зробити правильний вибір», Річард Талер, Касс Санстейн

А що якщо все вирішено до нас, і невдаха приречений щоразу робити неправильний вибір?

Талер і Санстейн розбираються, що є основою наших рішень. На думку авторів, правильні патерни та умовні чеклісти здатні значно знизити ризик помилки.

З розумною архітектурою вибору людина навчиться відсікати зовнішні чинники і зможе ухвалювати рішення, залежно від власних інтересів, а не вимог суспільства. Автори наводять приклад розташування тарілок у шкільній їдальні: один варіант спонукав учнів брати більше корисної їжі, а другий — шкідливої.

Люди далекі від ідеального раціо: ми і наш мозок часто лінуємося, тому піддаємося впливу. Але ці особливості людської натури можна використати, наприклад, для маніпуляції за здоровий спосіб життя на рівні держави.

#7. «Книга рішень. 50 моделей стратегічного мислення»,  Мікаель Крогерус, Роман Чеппелер

У книзі зібрано 50 найкращих стратегій ухвалення рішень, включаючи методики МВА. По суті, це збірка вправ для прокачування мислення.

Наприклад, якщо ви хочете розвинути креативність, автори радять скористатися списком SCAMPER Боба Еберле — анкетою з 7 головних запитань, які допоможуть подивитися на звичний продукт чи ідею по-новому.

Щоб вийти з творчого глухого кута, попрацюйте над знайомою темою за допомогою таких запитань:

#8. «Мистецтво війни», Сунь Цзи

Золота класика. Автор — китайський стратег, мислитель та досвідчений полководець.

Сунь Цзи жив ще у V столітті до нашої ери і був переконаний: генерал, який ретельно готується до кожної битви, переможе того, хто діє, покладаючись на удачу. І навіть якщо ви працюєте у мирний час, війна довкола не припиняється ні на хвилину.

Успішний стратег бере участь у боях, тільки якщо впевнений у своїй перемозі — це захищає його від поразки. А невдаха вступає в бій — і тільки потім починає думати, як може виграти.

Книга не розповідає про війну і не вчить боротися — вона про те, як концентрувати ресурси та швидко перемагати з мінімальними втратами.

#9. «Гарна стратегія, погана стратегія», Річард Румельт

Світ не ділиться на чорне та біле, і стратегія сама по собі не може бути поганою чи гарною — лише нерозкритою чи недопрацьованою. Американський вчений та викладач Річард Румельт розповідає, як відрізняти цілі від стратегії, ретельно готуватися до побудови довгострокових планів, знаходити слабкі місця та виправляти їх.

Будь-яка гарна стратегія ґрунтується на діагнозі (розуміння реального стану справ), керівній політиці та комплексі послідовних дій для досягнення задуманого.

Сьогодні стратегія — популярне слово, яким підміняють різні поняття: амбіції, лідерство, планування, постановку цілей. Однак, на думку професора Румельта, насправді це застосування сильних сторін з метою подолання слабких.

Гарна стратегія ніколи не буде складною та багатоскладовою, найчастіше її меседж очевидний: знаходимо «вузьке місце», розуміємо, як його проскочити, продумуємо шлях до мети з найменшими витратами та максимальним результатом.

 #10. «Психологія впливу», Роберт Чалдині

Американський психолог Роберт Чалдині впевнений, що часто рішеннями людини керує не зважений та тверезий розрахунок, а суб'єктивні факти: поверхнева оцінка, стереотипи, думка оточення.

Чому ми відчуваємо себе зобов'язаними, коли не відповідаємо на чиюсь послугу? У гру вступає принцип автоматизму, який захищає психіку від навантажень, і базовий рефлекс соціальної взаємодії.

У книзі Чалдині наводить приклад з прийомом ювелірного магазину, який удвічі підняв ціни на вироби з бірюзи, що погано продаються. Після чого біжутерію з дешевим каменем розгребли вмить — подіяли принципи статусності та дефіциту. Ця річ дорога, отже, якісна і доступна небагатьом — отже, треба її купити.

Як уникнути пасток стереотипів та нав'язаної думки? Чалдині розбирає психологічні гачки та хитрощі, на які нас підсаджують, щоб змусити діяти комусь на користь.

Рекомендуємо прочитати:

img-working-620f74f32ed40784620912.jpg

Чому команда «двох піц» — не панацея

Читати

#11. «33 стратегії війни», Роберт Грін 

Уявіть, що світ довкола — гра, а всі наші вчинки впливають на суспільство так само, як воно на нас.

Книга Гріна — збірка стратегічних рішень, які можна застосовувати у будь-яких галузях. На прикладі воєн, знаменитих полководців і битв, що увійшли в історію, автор розповідає, як використовувати ту чи іншу методологію в сучасному житті.

Невідомо, наскільки успішним міг би стати Наполеон у XXI столітті, але деяким його стратегіям досі можна знайти застосування у житті та бізнесі.

#12. «Антикрихкість. Про (не)вразливе у реальному житті», Нассім Талеб

Світом правлять рідкісні, але доленосні події, які неможливо передбачити, вважає американський публіцист та економіст Нассім Талеб. Щось планувати у такому високоризиковому середовищі — завдання не з простих.

Автор бачить рішення в умінні визначати та використовувати фундаментальну властивість всього — крихкість. Талеб вважає, що у світі, де все непевне і будь-яка опора може миттєво перетворитися на пил, не можна хотіти нічого іншого, окрім антикрихкого. Стійкість перед зовнішніми бурями дозволить керувати хаосом і навіть стати його джерелом, повертаючи події на користь.

У книзі Талеб вчить розпізнавати, які предмети та явища тільки гартуються від життєвих штормів, а які розсипаються від найменшого поштовху, і до чого тут кришталеві вази та чорні лебеді.

#13. «21 спосіб мислити креативно», Майкл Міхалко

Чому все нове — це добре забуте старе? Тому що у пошуках відповідей ми звертаємось до попереднього досвіду і будуємо фундамент на його основі. Американський експерт із креативності Майкл Міхалко називає такий спосіб мислення репродуктивним та безперспективним.

Щоб «народити» щось нове, потрібно мислити нестандартно. На прикладі загальних стратегій мислення, які використовувалися в науках, мистецтві та промисловості протягом усієї історії людства, автор знаходить фактор креативності та пропонує низку технік, щоб її розвинути.

Творчі «м'язи» прокачуються так само, як і будь-які м'язи — за допомогою регулярних вправ. Одна з технік, яку Міхалко пропонує у книзі, має назву «квота ідей». Її суть у тому, щоб щодня протягом тижня вигадувати 5 нових ідей, які стосуються вашої роботи. Автор запевняє: важко буде лише першого дня.

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!
Курс з теми:
«Women in Leadership»
Бізнес і управління
Веде Марина Ляшенко
1 жовтня 31 жовтня
Марина Ляшенко