Як знайти покликання, якщо немає таланту, ні досвіду | Бізнес-школа Laba (Лаба)
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

Зміст

Як знайти покликання, якщо немає таланту, ні досвіду

Що робити, якщо не знаєш, що робити.

cover-whoiam-62cebe400e7c7146380554.jpg

Відчуття розгубленості може з'явитися і в 20, і в 45 років. Якоїсь миті приходить усвідомлення: робота не приносить задоволення, але забирає всі сили та час. Щоб кайфувати від робочих процесів, потрібно визначити напрямок, який відповідає вашому психотипу та особливостям характеру.

Для цього можна звернутися до кар'єрного коуча, пройти тест на визначення типу особистості Маєрс-Бріґс, проаналізувати спогади та хобі дитинства. Розібрали кожен зі способів та визначили, які кроки варто зробити, щоб плани не залишилися лише у нотатках вашого телефону.

Війна та безробіття у всьому світі: трохи цифр

За даними проєкту «Україна в умовах війни», з 24 лютого 53% українців втратили робочі місця, а в 52% погіршилось економічне становище. Компанії поступово відновлюють операційну діяльність, проте з тих людей, які мали роботу до повномасштабної війни, 39% наразі не можуть працевлаштуватися. Близько 40% тих, хто втратив роботу, сумніваються, що зможуть повернутися на колишнє місце, коли війна закінчиться.

Підвищується рівень безробіття і в інших країнах: у 2020 році, за даними Міжнародної організації праці, у світі налічувалося 400 млн безробітних — це близько 5,26% населення планети. У 2022 році показник склав 7,43% — і згідно з прогнозами, він продовжить зростати. 

Припустимо, у вас прокачані hard-скіли, ваша професія затребувана, ви любите те, чим займаєтеся, і легко можете знайти роботу. Але що робити, якщо ви потрапили під скорочення і тепер, під час та після війни, ваша професія не приноситиме колишнього доходу? Або ви вигоріли і хочете змінити напрямок, але не знаєте, куди податися?

Самого розуміння, що необхідно змінювати сферу, недостатньо. Потрібно визначити, які кроки робити далі: знайти правильний напрямок і почати діяти.

Рекомендуємо прочитати:

img-60resource-6256d07ade446270800179.jpg

Хто шукає роботу: 60+ ресурсів із вакансіями для дистанційки в усьому світі

Читати

#1. Пройдіть тест     

Популярний тест, який дозволяє виявити характер рішень і схильність до певної сфери, — на визначення типу особистості Маєрс-Бріґс (MBTI). Він складається із 60 запитань і містить шкалу:

 • EI: орієнтація свідомості. Е-тип (екстраверт) — на зовнішні об'єкти, I-тип (інтроверт) — на себе.
 • SN: орієнтація в ситуації. S-тип (сенсорика) — на факти та досвід, N-тип (інтуїція) — на передчуття.
 • TF: основа прийняття рішень. T-тип (мислення, логіка) — T-тип (мислення, логіка) — вміння раціонально зважувати «за» і «проти», F-тип (почуття, етика) — прийняття рішень на емоціях.
 • JP: метод підготовки рішень. J-тип (судження і раціональність) — планування та впорядкування, P-тип (сприйняття та ірраціональність) — орієнтація за обставинами, здатність адаптуватися.

Відповідно до шкали MBTI, можна назвати 16 типів особистості. Наприклад, «керівники/підприємці» розуміють свої можливості та скіли. Вони часто захоплюються екстремальними видами спорту, готові ризикувати, а також прагнуть контролю і мають прокачані лідерські якості. Тільки 3% чоловіків та 1% жінок відповідають цьому типу особистості.

Більшості людей (19% жінок і 8% чоловіків) притаманні якості «виконавця/захисника». Їхня місія — допомагати іншим і робити світ кращим. Вони відчувають фальш у комунікації, вміють аргументувати свої переконання, схильні до аналізу — оточення та себе.

Пройти тест MBTI можна англійською та українською.

#2. Зверніться до кар'єрного коуча

Професійний коуч допоможе виявити цінності та прагнення людини. Один із методів, який коучі активно використовують у роботі, — «Піраміда Ділтса». Це інструмент спеціаліста в сфері НЛП, бізнес-коуча і спікера в Xerox, Apple, Fiat — Роберта Ділтса. Піраміда дозволяє впоратися з хаосом у робочому та особистому житті.

У чому сенс: рішення завжди перебуває на 1–2 рівні вище за саму проблему. Зміна речей на вищому ступені призводить до змін на більш низьких.

Як працювати з пірамідою Ділтса:

Крок  1. Проаналізуйте, яких змін у житті ви хочете. Намагайтеся описати проблему, використовуючи якомога точніше формулювання. 

Крок 2. Визначте, до якого рівня піраміди належить проблема.

Крок 3. Придивіться до рівнів піраміди і зрозумійте, на якому з них можна знайти вирішення проблеми.

Припустимо, керівництво не цінує ваших заслуг. Почніть з основи піраміди:

 • Оточення. Хто має вас поважати? Вкажіть імена керівників, менеджерів та колег з відділу.
 • Поведінка. Що для вас означає повага? Що потрібно зробити вашим колегам, щоб ви зрозуміли: вас поважають? Приклад формулювання відповіді: «Вони повинні враховувати мої ініціативи, хвалити за заслуги, пропонувати складніші завдання та незвичайні проєкти». 
 • Здібності. Складіть список скілів, які потрібно прокачати, щоб колеги визнали ваш досвід. 
 • Переконання і цінності. Чому вам потрібна повага? Приклад відповіді: «Я хочу отримати вищу посаду. А ще мені важливо бачити, що мене цінують у компанії».
 • Ідентичність. Яким ви маєте бути, щоб вас поважали?
 • Місія. Навіщо вам повага колег та керівництва?

#3. Проаналізуйте спогади та хобі дитинства

Згадайте, чим ви любили займатись у дитинстві — це стане підказкою, де ви можете успішно реалізувати себе.

Наприклад, у юні роки один із найвідоміших архітекторів США Френк Ллойд Райт любив будувати будинки з дерев'яних блоків. У його біографії є згадка про конструктор «Дари Фребеля», з яким маленький Райт міг гратись годинами безперестанку.

#4. Перегляньте ставлення до таланту та оцініть наявні скіли

Будь-яку свою особливість або навіть «дивакуватість» можна перетворити на талант і зробити її додатковим способом заробітку, паралельно продовжуючи прокачувати скіли.

Білл Гейтс почав захоплюватися комп'ютерними програмами ще у дитинстві. Батьківський комітет його школи купив комп'ютерний термінал — пристрій, який за допомогою телефонної лінії підключався до системи Mark II компанії General Electric і дозволяв надсилати іншим користувачам текстові повідомлення. Термінал настільки зацікавив Гейтса, що йому дозволили не відвідувати уроки математики — так він отримав більше часу, щоб займатися інформатикою.

Пізніше Білл та його друзі «зависали» у місцевому комп'ютерному клубі. Хлопців звідти вигнали, коли виявилося, що вони створили програму, яка продовжує час сесії роботи за комп'ютером. Софт дозволяв друзям довше користуватися пристроями. А восени 1968 року, коли Гейтс був у 8 класі, вони з Полом Алленом — майбутнім співзасновником Microsoft — заснували «Клуб програмістів Лейксайду».

Рекомендуємо прочитати:

img-11skills-629e03feb6155395204907.jpg

11 скілів, які допоможуть пережити 2022 рік

Читати

#5. Підключіть свій досвід і пофантазуйте 

Коли не знаєте, яке заняття вам до вподоби, згадайте про власний досвід. Для цього дайте відповідь на запитання:

 • «Що б ви робили, якби у вас було достатньо грошей?» — Визначте, яка сума вам потрібна, щоб почуватися максимально фінансово забезпеченим і займатися тим, чим хочеться. Вкажіть 5 справ, які ви обрали б у цьому випадку, або ті, що вимагають вашої участі.
 • «Що б ви робили, якщо фінансові ресурси були б на нулі?» — Уявіть, що вас звільняють, а грошей майже не залишається. Визначте до 5 занять, які могли б стати основою вашого заробітку. Важливо: вибирайте справи, які будуть драйвувати вас.
 • «Що змушує вас почуватися щасливим?» — Пропишіть до 5 занять, на які ви готові витрачати години безперервно. 

Перечитайте відповіді на ці 3 запитання та спробуйте вирішити, в якій сфері варто розвиватись.

#6. Плануйте у зворотному порядку — від останніх кроків до перших

Можливо, ви вже маєте ціль, але не уявляєте, з чого почати. Спробуйте записувати дії у зворотній послідовності. Наприклад, щоб стати IT-рекрутером, потрібно:

 • влаштуватися в IT- або IT-рекрутингову компанію
 • для цього необхідно опанувати процеси, пов'язані з наймом: пошук, відбір та оцінку кандидатів, а також розібратися в основних поняттях, метриках та критеріях IT-позицій
 • щоб отримати необхідні знання, скіли та інструменти, треба записатися на курс
 • для цього потрібно помоніторити анонси найближчих курсів та вибрати відповідний

Розписуйте план, поки не прийдете до дії, яку можна зробити найближчими днями та опинитися на шляху до цілі. Приклад: «Сьогодні я загуглю курси з IT-рекрутингу».

Рекомендуємо прочитати:

kopiya-kariera-site-61c3043d4da5e280803949.png

4 інструменти для розвитку кар’єри

Читати

#7. Уникайте обмежень

Ми постійно чуємо, що важливо мати масштабну ціль та вдосконалюватись в одній професії. Науковець, психолог та автор наукпопу зі США Анжела Дакворт відзначає: щоб визначитися зі спеціальністю, важливо спробувати себе у різних сферах.

Іноді покликання можна знайти у процесі роботи. Крім того, є різні типи людей: майстер та організатор. Перший найчастіше досягає професіоналізму в одній сфері. Другий — систематизує скіли та знання, отримані у різних сферах, і в результаті знаходить справу до душі чи створює унікальний продукт.

#8. Максимально поринайте в процеси, але не задовільняйте нездорову пристрасть до роботи

Данський бізнесмен Мортен Ельбек 5 разів потрапляв до списку «100 найвпливовіших маркетинг-директорів світу» за версією The Internationalist, а також заснував Інститут прикладної філософії. Він переконаний: запорука щастя та реалізація потенціалу — це коли ви настільки занурені у свою справу, що вам важко відокремити себе від неї. У книзі «Одне життя. Як ми розучилися жити змістовно» він рекомендує не розділяти робоче та особисте.

Культивуйте драйв від сфери своєї діяльності, відсуваючи на задній план зовнішню мотивацію: похвалу, гроші, славу. Фокусуйтеся на процесі, а не на результатах. Ставтеся до невдач як до корисного досвіду. Максимально поринайте у справу, усуваючи фактори, що відволікають. Зрештою, зберігайте терпіння — це допоможе рухатися до цілі, навіть якщо немає швидких результатів.

Важливо при цьому контролювати своє занурення. Канадський психолог Роберт Валлеран у своєму дослідженні визначив, чим відрізняється збалансована та нездорова пристрасть до роботи. Якщо те, чим ви займаєтеся, дуже впливає на самовідчуття — можливо, кар'єра межує з одержимістю. У підсумку це може призвести до хронічної тривоги та вигорання.

Що почитати, аби знайти роботу для задоволення, а не заради грошей:

 • «Покликання. Як знайти те, для чого ви створені, і жити в своїй стихії», Кен Робінсон, англійський консультант компаній зі списку Fortune 500, урядів США, ЄС та країн Азії, фахівець у сфері розвитку людського капіталу та творчого мислення.
 • «Ваше призначення. Практичний посібник для тих, хто хоче реалізувати свій потенціал», Роберт Стівен Каплан, американський професор практики менеджменту в Гарвардському університеті.
 • «Генії та аутсайдери», Малкольм Гладуелл, канадський журналіст, поп-соціолог, доктор філології Університету Ватерлоо, автор бестселерів за версією The New York Times.
 • «Есенціалізм», Ґреґ Маккеон, американський письменник та бізнес-коуч, лектор у Google і Facebook.

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!
Курс з теми:
«Women in Leadership»
Бізнес і управління
Веде Марина Ляшенко
1 жовтня 31 жовтня
Марина Ляшенко