Чому може збанкрутувати Apple: сильні та слабкі сторони компанії | Бізнес-школа Laba (Лаба)
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

Зміст

Чому може збанкрутувати Apple: сильні та слабкі сторони компанії

SWOT-аналіз найдорожчого бренда в світі.

cover-appleswotua-62d170d0c16df362578259.jpg

Apple — найдорожчий бренд на планеті, у 2022 році його оцінили у $355,1 млрд. Дизайн продуктів Apple, спочатку розроблений Стівом Джобсом, вражає навіть профанів у світі технологій. «Віра в iPhone» настільки сильна, що споживачі готові терпіти 6-годинні черги, сподіваючись купити новинку від бренда.

Компанія здається непереможною, проте саме сили яблучної корпорації можуть зіграти проти неї самої. Чому флагманський продукт Apple, iPhone, ставить під загрозу продаж компанії і чи вийде Apple Car до 2025 року? Читайте у докладному SWOT-аналізі.

Сили

#1. Сильна й інноваційна екосистема продуктів

Основна перевага Apple — у тому, що компанія побудувала потужну екосистему, яка складається з унікальних, інноваційних продуктів.

Багато конкурентів намагалися імітувати екосистему Apple, але щоразу виявлялися не спроможними досягти успіху одразу в усіх чотирьох напрямках. Наприклад, Samsung не вдалося створити оригінальну ОС, а Google хоч і розробляє якісне програмне забезпечення, однак виробництво «заліза» — не його сильний бік.

#2. Бізнес-модель вертикальної інтеграції

Apple — вертикально інтегрована компанія. Вона розвивається не шляхом поглинання конкурентів (як горизонтально інтегровані бізнеси), а інвестуючи у різні напрями своєї індустрії, а саме:

 • дизайн продукту
 • операційна система
 • додатки та послуги
 • дистрибуція

Завдяки моделі вертикальної інтеграції, Apple має такі переваги перед конкурентами:

 • Контроль. Розробляючи дизайн для власного комплектовання і ПЗ, компанія повністю контролює їхній функціонал, зовнішній вигляд, дату релізу та оновлення.
 • Витрати. Apple не витрачає гроші на покупку ліцензій стороннього програмного забезпечення, а наявність персональної мережі постачальників зменшує витрати на дистрибуцію.
 • Користувацький досвід. Крок за кроком контролюючи всі етапи — від розробки програмного забезпечення до роботи консультанта в магазині, — Apple надає покупцеві унікальний user experience.

Рекомендуємо прочитати:

img-fuckup-62b326e6338a8225878269.jpg

«Мене замкнули в холодному порожньому літаку», — «А я купила туалетний папір за $7 тис.!»

Читати

#3. Клієнти «вірять в iPhone» і не хочуть залишати світ Apple

Кажуть, якщо ти один раз потрапив до світу Apple — вже ніколи не захочеш піти з нього.

Твій світогляд назавжди зміниться.

Ці слова підтверджує статистика. За даними дослідницької групи CIRP, коефіцієнт утримання клієнтів у Apple склав 90% з 2018 до 2021 року. Для порівняння, у Samsung у 2021 році аналогічний показник досяг 74%.

У Apple найвищий відсоток лояльності покупців, порівнюючи з конкурентами. Прихильність споживачів до бренда висока на всіх цільових ринках — планшетів, портативних комп'ютерів і смартфонів.

Лідерську позицію Apple можна пояснити симпатією користувачів до її операційної системи. Тоді як Samsung, Motorola та LG створюють смартфони на Android, iPhone є унікальним, адже ніхто, крім Apple, не розробляє iOS.

#4. Ефективна система утилізації гаджетів

Apple використовує роботів-розбирачів для утилізації високоякісних компонентів iPhone, щоб ці деталі можна було використати знову.

Зараз у компанії працюють три роботи — Ліам, Дейзі та Дейв. Ліам і Дейзі за чітким алгоритмом розбирають смартфон і спрямовують кожну деталь до свого відсіку. Це займає 10 секунд, а за рік вони утилізують понад 1 млн пристроїв.

 

Розбирання та перероблення старих iPhone — не тільки екологічна ініціатива від Apple, але й гарний спосіб заощадити. У кожному iPhone міститься близько 30 мг золота. Цифра здається незначною, але якщо взяти мільйон смартфонів? На переробленні золотих компонентів компанії вдається зберегти понад 40 млн на рік!

Слабкості

#1. Занадто велика ставка на iPhone

Apple покладає надмірні надії на iPhone як на єдиний продукт, продаж якого здатен генерувати більшу частину прибутку для компанії.

За підсумками 2021 року, Apple вдалося отримати $365 млрд прибутку, і 54% припало на продаж iPhone. Але при цьому в 2019 році загальний дохід яблучної корпорації зменшився на 2% ($5,6 млрд) саме через падіння продажу iPhone.

Більшість конкурентів Apple, таких як Microsoft і Amazon, рівномірно розподіляють джерела свого прибутку. Адже переважання одного продукту здатне підвести корпорацію під ризик через велику кількість зовнішніх факторів.

Наприклад, поведінка споживачів може змінитися. Вже зараз покоління Альфа (народжені від 2010 року), яке до 2030 року стане основною ЦА для компаній, віддає перевагу різноманітності у виборі гаджетів, орієнтуючись на індивідуальні смаки. Альфи можуть вибрати смартфон від нового, невідомого бренда, якщо гаджет буде високотехнологічним і ультраперсоналізованим.

Крім цього, на продаж iPhone можуть впливати економічні, політичні та технологічні фактори, які Apple не може контролювати. Ще один приклад: у вересні та жовтні 2021 року випуск iPhone 13 впав на 20% через ковідні обмеження на заводах у Китаї, тож перед Різдвом споживачі не змогли купити новий смартфон для святкового подарунка.

#2. Не кожен може дозволити собі купити Apple

Офіційна ціна iPhone 13 — $799, а вартість MacBook Air 2022 року з новим оригінальним процесором від Apple M2 — від $1199. Ці цифри сигналізують про те, що яблучні гаджети та сервіси — преміальні.

Вони орієнтовані на авдиторію зі щомісячним доходом вищим за середній, представники якої готові витрачати свої зарплати на дорогу техніку. Цих покупців не засмучує, що потрібно заплатити за черговий продукт в App Store. Навпаки, вони цінують нові можливості, функції та можуть оформити підписку Apple One.

Дозволити собі такі покупки здатний далеко не кожен, особливо споживачі з країн із низькою оплатою праці — наприклад, Індії ($401/місяць) чи Китаю (середня зарплата у Пекіні та Шанхаї — $1–1,5 тис.). Китай при цьому входить до трійки цільових ринків для Apple, поряд із Америкою та Європою.

Для споживачів з середнім доходом Apple пропонує бюджетний iPhone SE (від $420), проте він не займає великого сегмента в Європі (Німеччина, Великобританія та Франція — 3%), Індії (3%) та Китаї (8%), а також його критикує більшість поціновувачів iPhone через обмежений функціонал і маленький екран.

#3. Зменшення прибутку після виходу з російського ринку

У січні 2022 року Apple займала 28,72% частки ринку мобільних постачальників в рф і лідирувала серед конкурентів, таких як Xiaomi, Samsung, Huawei. Загальний прибуток від продажу на російському ринку за 2021 рік склав $4,96 млрд.

Майже відразу після вторгнення рф в Україну Apple оголосила про припинення всього експортного постачання своєї продукції на російський ринок, на знак своєї підтримки України. Крім того, представники яблучної корпорації повідомили, що сервіс Apple Pay та інші послуги будуть обмежені.

Після виходу компанії з рф її акції впали на 2,2%. Apple щодня втрачає $3 млн на самому лише нездійсненому продажу iPhone (не рахуючи Mac, iPad і сервісів), що становить близько $1 млрд на рік.

#4. Загострення відносин із китайськими постачальниками

Apple розробляє дизайн для багатьох своїх продуктів, але для виробництва залучає інші компанії. Так, заводи, на яких виробляються iPhone, iPad, Mac та Apple Watch, належать зовсім не Apple, а постачальникам. Серед них — Foxconn (Китай, Тайвань, Індія, В'єтнам та ін.), Wistron (Тайвань), Qualcomm (США).

Apple любить стверджувати, що побудувала глобальну мережу постачань і не сильно залежить від Китаю. Насправді це не так. Тут розташовані найбільші підрядники Apple — Foxconn, Goertek і Luxshare.

Рекомендуємо прочитати:

img-loveapple-6200effadf085044216411.jpg

«Не можу жити без Apple»: 10 брендів із найсильнішою емоційною прив'язаністю

Читати

Централізувати виробництво в Китаї вирішив сам Тім Кук, оцінивши такі переваги: ​​дешева робоча сила, лояльність споживачів та китайського уряду ще у 2000-х. Проте торговельна війна між США та Китаєм, а також пандемія загострили відносини Apple із китайськими постачальниками.

Заводи закрилися чи обмежили своє виробництво за розпорядженням китайського уряду. Навесні 2022 року було скорочено мануфактуру в особливо важливих для Apple регіонах країни, де проводилося остаточне складання iPhone, MacBook Pro та інших пристроїв.

Наприкінці квітня керівництво Apple провело онлайн-конференцію, де обговорювалася проблема з китайськими постачаннями. Компанія оцінила майбутні збитки у продажу в $8 млрд.

#5. Вихід на нові ринки без попереднього тестування продукту

Виробник ексклюзивних смартфонів, планшетів і ПК швидко розширюється та виходить на нові ринки, які пахнуть прибутком, але при цьому деякі продукти реалізуються сирими, без попереднього тестування.

Йдеться про плани Apple запустити хмарний ігровий стримінг, про провальний реліз Apple Maps і надходження в продаж IPhone, що гнеться.

У 2012 році бажання Apple підкорити ринок GIS і перевершити Google Maps, а також компанію-лідера в сфері геотехнологій TomTom стало причиною краху Apple Maps. У ніч перед запуском цього сервісу мільйони людей в передчутті оновили iPhone. Але те, що сталося потім, можна назвати катастрофою.

Мережу заполонили тисячі повідомлень користувачів про помилки Apple Maps, скриншоти жахливих супутникових 3D-знімків, скарги на непослідовну навігацію та неточне розміщення орієнтирів.

Через 5 днів після запуску сервісу лише 4% користувачів iOS 6 продовжували використовувати Apple Maps. А протягом тижня ринкова капіталізація Apple зменшилася на $30 млрд.

Крім того, ми пам'ятаємо, як у 2016 році вийшов iPhone 6, дивовижно гнучкий смартфон. Відзначивши недосконалість гаджета — його ненадійність і неякісність, — безліч блогерів записали огляди на новинку, що стало справжнім жахіттям для репутації Apple.

 

Можливості

#1. Apple може розробити AR/VR-продукт і завести його в мас-маркет

Досі нікому не вдалося створити віральну гарнітуру, яка б стала частиною щоденного життя споживачів. Хто знає, можливо, саме Apple вдасться популяризувати AR/VR-гаджети? Це можливо за наявності:

 • флагманського пристрою, який підтримуватиме VR/AR-функціонал і перевершуватиме продукти конкурентів за технічними параметрами.
 • батареї, яка здатна протриматися весь день, щоби віртуальний досвід користувача не переривався.
 • з'єднання зі смартфоном для підключення гарнітури.
 • екосистеми додатків, яка буде розроблена спеціально для гарнітури, щоби зробити досвід користувача ще яскравішим.

Apple може забезпечити роботу всіх цих 4 компонентів і презентувати свою AR/VR-гарнітуру вже в 2023 році, як прогнозує Apple-інсайдер Мінг-Чі Куо.

Нещодавно яблучна корпорація поглинула компанії PrimeSense, Metaio та RealFace. Всі вони розробляють різні 3D-технології, тому Apple впевнено рухається до своєї мети.

Очікується, що AR/VR-гарнітура від Apple буде схожа на звичайний пристрій VR, але з декількома зовнішніми камерами і датчиками, які відкривають додаткові функції.

 

#2. Green-технології та інвестиції в зелені облігації

Apple підкреслює: одна з найбільш пріоритетних цілей для компанії — використовувати лише перероблені або відновлювані складові під час виробництва, а також стати «вуглецево-нейтральним» брендом.

Компанія вже у 2020 році зменшила до нуля викиди вуглекислого газу під час виробництва — і планує зробити вуглецево-нейтральними всі свої продукти до 2030 року.

 

Крім цього, Apple інвестує у «зелені» облігації, тобто фінансує різноманітні проєкти у сфері захисту довкілля. Компанія вже вклала $4,7 млрд, випустивши 3 такі облігації, що допомогло зменшити кількість глобальних токсичних викидів в екосистему.

Якщо Apple продовжуватиме інвестувати в «зелені» проєкти, це стане для неї гарною можливістю на шляху до звання «першого екологічно чистого технологічного бренду».

#3. Реліз Apple Car до 2025 року

Ні для кого не секрет, що Apple працює над створенням безпілотної машини, щоби до 2025 року вийти на ринок автономних транспортних засобів, який досягне оцінки $11,03 млрд вже до 2028 року.

За чутками, корпорація планує випустити машину без керма і педалей. Це дуже амбітний проєкт. Ним керує голова департаменту ШІ Джон Джаннандреа, також до команди приєднався віцепрезидент Apple Кевін Лінч.

Цікаво, що в Apple Car буде вбудований найпотужніший чіп з усіх, коли-небудь розроблених компанією. Він складається з нейронних процесорів, які можуть впоратися з неймовірним навантаженням ШІ, необхідним для автономних транспортних засобів. Очікується, що чіп буде виробляти TSMC — та сама компанія, яка створює їх для iPhone, iPad і Mac.

#4. Розвиток на ринку гаджетів, що носяться на собі

Ринок гаджетів, що носяться на собі (smart wearable technology), сягне оцінки $62,82 млрд до 2025. З усіх пристроїв до 2023 року найбільший попит буде на бездротові навушники (55,9% ринку) і смартгодинник (22,3%).

Apple вже успішно вивела на ринок свій продукт Apple Watch. Хорошою можливістю для компанії буде подальше вдосконалення девайсу, з акцентом на більш сучасний функціонал моніторингу та збір даних про здоров'я користувача.

Збільшення частки на глобальному ринку для Apple Watch на 10–20% може потенційно принести додатковий прибуток від $6 до $12 млрд.

Рекомендуємо прочитати:

img-elon-6283e5eed7e3f683288616.jpg

Запустити 31 ракету, звільнити весь PR-відділ і нарешті купити светр

Читати

Загрози

#1. Торговельна війна між США та Китаєм

Внаслідок торговельних перегонів двох країн Дональд Трамп у 2018 році запровадив високі митні тарифи у розмірі 25% на більш ніж 800 товарів, що імпортуються з Китаю. Пекін відповів митом у такому ж розмірі. Це торкнулося продукції Apple, яка виробляється в Китаї.

За імпортовані з Китаю деталі для Apple Watch компанії доводиться сплачувати 7,5% податку, а за основні компоненти MacBook Pro — всі 25%. Це призводить до підвищення цін на продукцію Apple, які й так були досить високі, що звужує коло потенційних покупців гаджетів.

Адміністрація чинного президента США Джо Байдена може розглянути можливість скасувати високі тарифи на імпорт із Китаю, щоб підтримати економіку США перед загрозою інфляції. Але доки такого не сталося, Apple доведеться платити вкрай небажане мито або подумати про зміну системи постачань. Однак, це дуже вартісна процедура.

#2. Механізм бекдору

Бекдор, або таємний вхід, — це дефект алгоритму в пристрої, який розробник навмисно вбудовує в систему, щоби можна було отримати доступ до даних або віддаленого управління ОС загалом.

У девайсах Apple є такий механізм, і державні органи час від часу вимагають від компанії надати їм бекдор — наприклад, розблокувати шифрування iPhone і відкрити доступ до даних.

Так, Apple відмовилася робити для ФБР iPhone з бекдором — спеціальний пристрій, на якому було б встановлено нову версію ОС, що дозволяє обходити захист даних користувача. Корпорація аргументувала свою відмову тим, що не готова ризикувати особистими даними та довірою своїх клієнтів.

Цілком імовірно, що урядові органи й далі тиснуть на Apple, переконуючи компанію надати їм бекдор. Цей факт викликає тривогу як у користувачів, так і в самої корпорації.

#3. Патентні війни псують репутацію Apple

Apple веде патентні війни з різними компаніями вже понад десяток років. Вона здолала у суді таких опонентів як Samsung, Personalized Media (організація, що займається створенням патентів і патентуванням), Broadcom (один із постачальників чіпів Apple). Але корпорація не завжди виходить переможцем у подібних битвах.

У 2019 році компанія Optis (постачальник бездротового зв'язку) звинуватила Apple у порушенні прав щодо 5 своїх патентів, які стосувалися технології 4G LTE. Представники Optis заявили, що Apple скопіювала цю технологію і використала її для своїх найкращих iPad, iPhone та Apple Watch.

Справа затяглася на 3 роки, але врешті-решт у 2022 році присяжні визнали Apple винною і зобов'язали виплатити Optis $300 млн.

Кожен судовий позов Apple з іншими компаніями отримує широке висвітлення у ЗМІ і розлітається сотнями постів у Reddit. Справа Apple-Optis не стала винятком. Публічними скандалами Apple створює собі чорний PR.

#4. Індустрія підробок

Apple — один із найбільш популярних брендів у індустрії контрафактних товарів. Згідно з аналітикою британського сервісу Uswitch, за підсумками 2021 року назва компанії 6 тис. разів з'являлася у пошуку Google поряд із запитом «підробка».

Хтось може подумати, що придбання фейкових зарядок для Apple-пристроїв за $2–3 або пластикового iPhone за $160 не може завдати шкоди величезній корпорації, але це не так.

У 2017 році двоє китайських студентів організували нелегальний бізнес з імпорту підроблених iPhone з Гонконгу. Після отримання товару друзі відправляли кожен (заздалегідь зіпсований) смартфон до Apple, заявляючи, що пристрій несправний.

У компанії не змогли перевірити справжність смартфонів, тому що їх неможливо було увімкнути. Тому спільники щоразу отримували новий iPhone у рамках дії гарантійної програми. Потім гаджети вирушали за кордон і продавалися за дуже гарною ціною.

Минуло 2 роки, перш ніж Apple викрила шахраїв, нарешті провівши повну ревізію чергового зламаного iPhone, який надійшов до офісу. На оманливій схемі компанія втратила $895 800, дозволивши зловмисникам збути з рук 1493 оригінальних iPhone. І цей випадок — лише крапля в морі.

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!
Курс з теми:
«Нотації BPMN»
Бізнес і управління
Веде Ірина Крючкова
2 травня 4 червня
Ірина Крючкова