5 трендів в адаптації персоналу | Бізнес-школа Laba (Лаба)
Для відстеження статусу замовлення - авторизуйтесь
Введіть код, який був надісланий на пошту Введіть код із SMS, який був надісланий на номер
anastasiiasytar@gmail.com
Код дійсний протягом 2 хвилин Код з SMS дійсний протягом 2 хвилин
Ви впевнені, що хочете вийти?
Сеанс завершено
На головну

Пошук

Зміст

«Не кидайте новачка в басейн з думкою, що він випливе»: 5 трендів в адаптації персоналу

Кейси для ефективного онбордингу.

cover-637ddd6817a01235412444.png

Чому працівники звільняються, не пропрацювавши у компанії навіть місяця? Однією з причин є відсутність програм адаптації. Дослідження підтверджують: 26% новачків йдуть з організації, якщо там немає онбордингу та навчання. Ще 44% опитаних зізналися, що під час першого місяця замислювалися про звільнення.

Як прийняти нового колегу до колективу, обговорили з Head of HR у Laba Катериною Глушенею. Вона залучила до компанії понад 80% працівників, закрила 300+ вакансій в Україні, Росії, Естонії та Польщі. Працює у HR вже понад 7 років.

Навіщо проводити програми адаптації

Основна мета — швидко долучити працівника до життя та культури компанії.

Місія виконана, якщо новачок:

  • чітко розуміє цілі та очікування від своєї роботи
  • майже не робить помилок
  • оперативно виконує завдання
  • не боїться ставити запитання
  • ладнає з колегами
  • його роботою задоволені він сам та керівник

За даними Glassdoor, у компаніях, де налагоджено процес адаптації, показник утримання нових працівників зростає на 82%, а їхня продуктивність — більш ніж на 70%.

Катя: «Часто системам адаптації не приділяють належної уваги. Але ефективний онбординг допомагає скоротити час, який займає вихід працівника на "плато продуктивності", й уникнути зайвих витрат.

Організація програє, коли людина довго намагається "в'їхати", які перед нею стоять завдання, до кого і з яких питань звертатися, чи добре вона робить свою роботу.

Згідно з дослідженнями, 20% людей вирішують звільнитися ще на етапі адаптації. У такому разі компанія втрачає ресурси на пошук заміни та навчання нового працівника.

Якщо в організації 30–50 осіб, питання слід вирішувати на системному рівні. Можна підключати фахівців, які займаються наймом: офіс-менеджери, рекрутер, HR-generalist.

Важливо, щоб процес не керувався в ручному режимі та не був хаотичним. У великих корпораціях є окремі працівники, які адаптують новачків».

Рекомендуємо прочитати:

preview-662f913f6ec3a011424737.webp

7 запитань, які потрібно поставити новачкові через 3 місяці

Читати

5 трендів онбордингу

#1. Чат-боти

Чат-бот Laba в перший робочий день надсилає новачкові чек-лист і нагадування про те, що потрібно зробити. Пізніше працівник отримує гайд із порадами з комунікації в Slack та Asana, а також історію компанії.

Після випробувального терміну чат-бот працює як інструмент self-менеджменту. Він дозволяє перевірити компенсації, оформити запит на відпустку або записатися на будь-який курс Laba — для колег навчання безплатне.

Ще за допомогою бота можна взяти книгу з корпоративної бібліотеки або замовити нову. Особлива фішка програми — кнопка «Висловитися»: тут працівники можуть запропонувати цікаві ідеї або розповісти про те, що «накипіло». Цей зворотний зв'язок в анонімній формі отримує HR-Generalist.

В естонській IT-компанії OSA Hybrid Platform для онбордингу використовують бот на базі Slack. Новачок може розпитати програму про правила роботи, структуру, історію організації, і про те, де взяти заяву на відпустку.

База даних постійно оновлюється: до того ж працівники додають улюблені кав'ярні, місця, де можна пообідати, розклади найближчих мітапів. Програма також повідомляє про закінчення випробувального терміну, надсилає важливі новини та сповіщення про корпоративні зустрічі. Фішка бота — опція random coffee: новачкові пропонують запросити на обід одного з колег у випадковому порядку.

Катя: «Чат-боти полегшують роботу HR-відділу та роблять адаптацію цікавішою для працівника. Вони підвищують залучення, нагадують про важливе і допомагають структурувати отриману інформацію. Ми в Laba використовуємо чат-бот вже два роки».

#2. Елементи гейміфікації

Консалтингова компанія Deloitte у 2018 році запустила додаток для нових аналітиків. Тематика онлайн-гри — зомбі-апокаліпсис. Контент поділений на модулі, в кінці кожного з них новачки одержують код, який дозволяє розблокувати наступний рівень. Додаток прокачує навички консультування та розробки програмного забезпечення.

Рекомендуємо прочитати:

img-vrar2022-61f12eac967ba659274874.jpg

«Розумні дзеркала» та управління чергами: тренди VR у рітейлі, рекламі та навчанні

Читати

Раніше компанія використовувала формат відеогри, яка розпочиналася зі сцени в аеропорту, де новачкам потрібно було вибрати між Пекіном, Шанхаєм чи Гонконгом. А потім «летіти» до цього міста, спілкуватися з працівниками у віртуальному офісі Deloitte, дізнаватися про корпоративну культуру компанії, конфіденційність та інтернет-етикет.

Катя: «Розбавляйте процес фаном. Ви не повинні розважати працівників, але це як перше побачення — дуже запам'ятовується. Ігрові елементи допоможуть підвищити інтерес новачка до життя компанії».

#3. Welcome box, лист-привітання та вступні курси

У компанію email-маркетингу MailChimp щороку приходять кілька сотень працівників. Адаптацією займається окремий фахівець. Кожен новачок наперед заповнює опитувальник, де вказує свої улюблені страви, кольори та хобі. І до першого дня його робоче місце облаштовують відповідно до інтересів. Наприклад, можуть накрити стіл папером із зображенням піци чи замовити сет суші.

В агентстві інтернет-маркетингу Netpeak використовують програму навчання з інтерактивними елементами. Курс допомагає закріпити інформацію про місію, цінності та історію компанії. Після закінчення онбордингу працівники проходять тест.

Автоматизований процес заощаджує менеджерам з адаптації Netpeak близько 200 годин на місяць. Крім того, в компанії використовують формат виступів Netpeak Pulse у стилі TED-лекцій, де працівники розповідають про людей, які їх надихають, мотивацію та саморозвиток.

Катя: «У Laba за день до виходу на роботу новачкові надходить welcome-лист з інформацією про те, що на нього чекає. Згодом ми підключаємо зустрічі з керівником, які проводимо що два тижні».

#4. Віртуальна та доповнена реальність

AR- і VR-технології є сенс залучати у тому разі, коли новачкові потрібно опрацьовувати різні ситуації: на виробництві чи в комунікації з клієнтом. Наприклад, американська мережа ресторанів Honeygrow впровадила в онбординг віртуальне навчання. З його допомогою працівники можуть прокачатись у комунікаціях або опанувати нову страву.

Компанія відстежує, який відсоток працівників проходить сертифікацію у рамках навчальної програми. І за перший місяць застосування VR цей показник збільшився з 50 до 77%.

 

Технологію віртуальної реальності також використовують у концерні Siemens AG. Вона дозволяє імітувати роботу на газових та нафтових вежах. Завдяки цьому нові працівники дізнаються, які дії можуть призвести до катастрофи та що робити у разі помилки.

 

#5. Комунікація з керівником

Між новачком та менеджером важливо швидко встановити контакт. І контролювати цей процес має команда з адаптації. Потрібно відстежувати, щоби працівник не соромився ставити запитання, відповідально ставився до побажань та фідбека керівника.

Катя: «Не залишайте новачка на самоті і не кидайте його в басейн з думкою, що він випливе. Класно, якщо керівник чи ейчар щотижня проводить мітапи. Такі зустрічі допоможуть працівнику зняти тривогу, розкритися, побудувати стосунки. Пам'ятайте: краще, ніж керівник і тимлід, адаптацію не проведе ніхто».

Як адаптують новачків у Twitter, Facebook та Zappos

У Twitter онбординг починається ще до того, як працівник зайде до офісу. У компанії впровадили програму Yes to Desk, яка складається з 75 етапів — від отримання подарунків та мерчу до сніданку з CEO.

Компанія налаштовує комп'ютер, підключає електронну пошту та встановлює необхідний софт. Новачка зустрічають фірмовою футболкою, проводять екскурсію офісом і надсилають мінігайд з використання сервісів компанії.

Весь бізнес-контент у зручному форматі. Інтерв'ю, кейси, лайфхаки корп. світу — у нашому телеграм-каналі. Приєднуйтесь!

Місце для нового працівника також обирають заздалегідь — поряд із людьми, з якими він тісно взаємодіятиме. Щоби працівники швидко інтегрувалися в компанію, Twitter щоп'ятниці проводить спеціальні презентації. Вони дозволяють дізнаватись про проєкти в інших командах. А ще кожні 1–3 місяці співробітники Twitter снідають із генеральним директором в обідній залі, обговорюють тренди в індустрії, історію компанії та корпоративні стандарти.

У Facebook за новачком закріплюють ментора, який займається ним протягом шести тижнів. Під час адаптації працівники працюють над реальними завданнями, а після закінчення випробувального терміну самі обирають собі команду та проєкт.

Ще одна фішка онбордингу в компанії — welcome book. Примітно, що в ній немає презентацій у фірмових кольорах чи рекомендації, як поводитися в офісі. У книзі в деталях описано історію створення найбільшої соціальної мережі та її місії «зближення світу».

  • ALT-text first
  • ALT-text second

Взуттєвий ритейлер Zappos проводить 4-тижневу програму навчання для всіх новачків, незалежно від посади чи відділу. Половину цього терміну вони працюють із клієнтами у центрі прийому дзвінків. У процесі адаптації працівників підключають до програми заробітку «золларів» — корпоративної валюти, яку можна витратити на продукцію офісного магазину.

Після проходження випробувального терміну новачкові влаштовують квест, який допомагає ближче познайомитись із членами майбутньої команди. Усі завдання різні: наприклад, знайти працівника у футболці з єдинорогом, який керує проєктом Х, та запросити цього колегу на обід.

Ще одна фішка компанії — звільнення за гроші. Керівники пропонують отримати $2 тис. і піти, якщо новачок після вступного тренінгу зрозуміє, що не вписується у корпоративну культуру Zappos.

Бажаєте отримувати дайджест статей?

Один лист з найкращими матеріалами за місяць. Підписуйтесь, аби нічого не проґавити.
Дякуємо за вашу підписку!
Курс з теми:
«HR-менеджер»
HR і рекрутинг
Веде Ірина Гращенкова
22 липня 9 вересня
Ірина Гращенкова